•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

صدور قرار منع تعقیب برای بازداشت شدگان مراسم تدفین عزیز پور ولی / سند

0
802

حقوق بشر در ایران – قرار منع تعقیب; ایرج شیرزاد, مهدی دوستدار شیخ احمد, حبیب نگهبان, عدالت حاجی, علی رادمنش و وقار نعمت نصیر کندی, شش تن از فعالان ملی مدنی, از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” که در جریان مراسم خاکسپاری “عزیز پور ولی” از فعالان ملی مدنی با سابقه,  که منجر به بازداشت این افراد شده بود توسط شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز صادر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۸ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز با صدور حکمی قرار منع تعقیب “ایرج شیرزاد” , “مهدی دوستدار شیخ احمد”, “حبیب نگهبان”, “عدالت حاجی”, “علی رادمنش” و”وقار نعمت نصیرکندی”, شش تن از فعالان ملی مدنی,  از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” که در جریان برگزاری مراسم ختم “عزیز پور ولی” پس از بازداشت به این افراد تفهیم شده بود را صادر کرد. 

براساس این گزارش, این فعالان مدنی در تاریخ ۳ خردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری “عزیز پور ولی” از فعالان ملی مدنی با سابقه که در قبرستان وادی رحمت تبریز برگزار شده بود و این افراد پس از بازداشت و انتقال به مجتمع قضائی شهید بهشتی تبریز, از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند طی حکمی که توسط بازپرس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز صادر شده جملگی این فعالان ملی مدنی با صدور قرار منع تعقیب از اتهام فوق تبرئه و پرونده فوق مختومه شد. 

در تاریخ ۳ خردادماه ۱۳۹۸, در جریان مراسم خاکسپاری “عزیز پورولی” در آرامگاه وادی رحمت تبریز و در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر به آن مراسم, “حبیب ساسانیان” به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی تبریز بنامهای “مهدی دوستدار”, “ایرج شیرزاد”, “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

طی برگزاری مراسم خاکسپاری و پس از اتمام سخنرانی حبیب ساسانیان که از فعالان ملی مدنی با سابقه در تبریز است وی به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی که در آن محل حضور داشتند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۸, همه افراد بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی, که در پی یورش ماموران امنیتی تبریز بازداشت شده بودند با تودیع قرار کفالت، به صورت موقت از بازداشتگاه صائب اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر آزاد شدند.

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.