•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

مدیر مسئول وقت روزنامه روزنامه آرمان مجرم شناخته شد

0
368

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, دادگاه مطبوعات تهران با صدور حکمی مدیر مسئول وقت روزنامه آرمان را از بابت اتهامات “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” مجرم شناخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از میزان, روز یکشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸, مدیر مسئول وقت روزنامه آرمان که پیش از این توسط شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست “قاضی عباسی” از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” مورد محاکمه قرار گرفته بود با اتفاق آرا از سوی هیئت منصفه مجرم شناخته شد. این فعال رسانه ای, همچنین از بابت همین اتهام در پرونده ای دیگر در پی رضایت شاکی پرونده مختومه شد. 

براساس ادعای احمد مومنی راد سخنگوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات: “مدیر مسئول وقت روزنامه آرمان به اتهام نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر به اتفاق آرا مجرم شناخته شد و به اتفاق آرا مستحق تخفیف دانسته نشد”.

مومنی راد, همچنین ادعا کرد: پرونده مدیر مسئول وقت این روزنامه در موضوع دیگری به اتهام نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر با رضایت شاکی مختومه اعلام شد.

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: