•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محمدعلی زحمت کش, معلم و زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
406

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, محمدعلی زحمت کش, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در زندان عادل آباد شیراز به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران, امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, محمدعلی زحمت کش, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و زندانی سیاسی محبوس در زندان عادل آباد شیراز به مرخصی اعزام شد. این فعال صنفی فرهنگیان در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱ ساله خود است. 

براساس این گزارش, محمدعلی زحمت کش, معلم بازنشسته,  در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, برای تحمل حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

این فعال صنفی فرهنگیان, در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, از بابت پرونده ای دیگر که مربوط به برگزاری تحصن فرهنگیان بود پس از تحمل حبس تعزیری ۸ ماهه خود از این زندان آزاد شده بود.  

پس از دریافت حکم صادره توسط دادگاه بدوی و پیش از ابلاغ حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر, “محمدعلی زحمتکش”, در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود پس از مراجعه به دایره اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و به زندان عادل آباد در این شهر منتقل شده بود. 

در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست “قاضی ساداتی” از بابت اتهامات؛ “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی” و حضور در تجمعات معلمان در شیراز و تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۱  سال تبعید به شهرستان ارسنجان و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود. 

با ارجاع پرونده “محمدعلی زحمتکش”, معلم و فعال صنفی فرهنگیان شیراز, به دادگاه تجدیدنظر این فعال صنفی در زمانی که با توجه به ابلاغ حکم دادگاه بدوی به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهرستان ارسنجان و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود توسط دادگاه تجدیدنظر مدت محکومیت حبس وی از ۲ سال به ۸ ماه تقلیل پیدا کرد و ۱ سال تبعید و ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی نیز از مجموع محکومیت این فعال صنفی حذف شد. 

محمدعلی زحمتکش, همزمان با دور دوم تحصن اعتراضی فرهنگیان ایران توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی ۳دوره در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه ۱۳۹۷,  در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای ۱۲, ۱۳ و ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی , روح الله مردانی و چند تن دیگر از فعالان صنفی فرهنگیان که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش میکردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هافرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفیفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی فرهنگانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی معلمان در ایرانفعالان صنفی در ایرانمحمد علیمحمد علی زحمت کشمحمد علی زحمت کش معلممحمد علی زحمتکشمحمدعلی زحمت کشمحمدعلی زحمت کش فرهنگیمحمدعلی زحمت کش معلممحمدعلی زحمت کش زندانی سیاسیمحمدعلی زحمتکشمعلم بازنشستهمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعلمان شاغلنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمان شیرازتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان در آذر ماه ۱۳۹۸تحصن فرهنگیان در ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانجامعه فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان در ایرانجامعه معلمان ایرانجامعه معلمان در ایرانحقوق بشر در ایرانزندان عادل آباد شیراززندانی سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان صنفیسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب تحصن فرهنگیانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: