•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

عضو پیشین کمیسیون آموزش مجلس: بخشی عظیمی از مناطق ایران مدرسه مناسب ندارد

0
651

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، علیرغم ادعاهای مسئولان وزارت آموزش و پرورش اما دانش آموزان و کودکان بسیاری از مناطق کشور از امکانات آموزشی مناسب برخوردار نیستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با توجه به گزارشهای تصویری و ویدئوهای کوتاهی که از مدارس فرسوده و کانکسی در مناطق جنوبی کشور منتشر شده مجددا ناکارآمدی سیستم دولتی و حکومتی را از عدم توجه به مبحث ارتقاء سطح امکانات آموزشی و ایجاد فضاهای آموزشی در کشور بیش از پیش نمایان کرد.

فرسودگی مدارس، فقدان مدرسه، مدارس کانکسی، کودکانی که برای درس باید از روستایی به روستای دیگر روند، اینکه دختران بخاطر دوری از مسیر مدرسه درس نمی خوانند و غیره، از قبل بوده و هست و انگار قرار نیست روز برسد که دیگر این مشکلات نباشد.

در این سال ها اخبار تلخی هم از مدارس فرسوده و مشکلات دیدیم. حادثه روستای بیجار سر گیلان در بهمن ماه سال ۱۳۷۶، آتش سوزی مدرسه روستای سفیلان در چهارمحال و بختیاری در آبان ماه سال ۱۳۸۳، آتش سوزی در مدرسه شهید رحیمی روستای درودزن در آذر ماه سال ۱۳۸۵، زبانه کشیدن آتش در خوابگاه شبانه‌ روزی در منطقه چاه رحمان سیستان و بلوچستان در آبان ماه سال ۱۳۸۹ و آتش سوزی مدرسه شین آباد در آذر ماه سال ۱۳۹۱ از جمله این حوادث تلخ بودند. پرسش این است که چرا با گذشت این همه سال و چندین دولت مسئله آموزش عادلانه همچنان باقی است؟

در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی شهری، مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران از کمبود ۱۲ هزار کلاس درس در مدارس تهران و همچنین از وجود ۲۰۰ مدرسه با قدمت ۴۰ تا ۵۰ ساله در تهران خبر داد و در ادامه هم تاکید کرد که این مدارس نیازمند تخریب و نوسازی مجدد هستند اما به علت فقدان بودجه کافی این امکان مقدور نیست.

محمد بیرانوند، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم شورای اسلامی در این رابطه توضیح می دهد.

این مقام مسئول در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم در تشریح این مشکل گفت: “به این موضوع باید به تفصیل پرداخت، اینکه چرا پس از چندین دهه هنوز مناطقی هستند که مدرسه یا مدرسه مناسب ندارند. متاسفانه مشکلات در این حوزه به اندازه ای زیاد است که افزایش بودجه ما جواب گوی آن نبوده است.

وی اشاره کرد: “نمی خواهم دفاع کنم زیرا هر صحبتی از این نوع توجیهی است بر کارهایی که انجام ندادیم. این قابل قبول نیست. زیرا در قانون اساسی آموزش رایگان ذکر شده است و حداقل یک مدرسه مناسب حداقل برآورد این بند قانون اساسی است. آنچه اکنون نیست. هنوز بخش اعظمی از مناطق کشور مدرسه مناسب ندارند.”

نماینده پیشین مجلس در ادامه بیان کرد: “در مجلس دهم سعی کردیم که هر دانش آموز یک تبلت داشته باشد. این پیشنهاد بخاطر مقایسه ایران با کشورهای دیگر بود. مثلا بنده وقتی روند آموزش و پروش ترکیه را دیدم، این تامین را واجب دیدم. ترکیه در ۱ سال کل دانش آموزان خود را تجهیز کرده بود و برای آنها تجهیزات آماده کرد. زیرا که همه می دیدیم دنیا به چه سمتی می رود. پیشنهاد دادیم و حتی گفتیم در یک دوره 4 ساله همه را تجهیز کنند، اما نشد.”

عضو سابق کمیسیون آموزش مجلس بیان کرد : “صحبت یک دولت نیست. این یک کار حاکمیتی است. باید حاکمیت آموزش را به عنوان اولویت تلقی کند. آنوقت خواهیم دید که مشکل حل می شود. گاهی مواقع مقامات این را مورد با اهمیتی نمی دانند وگرنه آموزش باید پیش از هر موضوع دیگری رسیدگی شود.”

وی افزود: “هنوز ما مناطقی را داریم که پوش تحصیلی صد نیست. یک بار برای همیشه حاکمیت و دولت باید به موضوع آموزش و پروش رسیدگی کنند و آن را برای همیشه حل کنند.”

بیرانوند در پایان اشاره کرد: “در بودجه ای که ما در مجلس دهم تخصیص دادیم که گفته شد، برای ۳۰ درصد از نوسازی های مدارس اکتفا می کرد، نه برای ۱۰۰درصد. مشکلات از این جنس است که مدارس را ۴۰ سال پیش ساخته اند و همانطور باقی مانده است. لازم است که تمام آنها نوسازی شود.”

محرومیت شهروندان در این از دسترسی به امکانات آموزشی لازم در حالی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله در ماده ۲۶ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق شهروندان در برخورداری از حق تحصیل و رایگان بودن تحصیل در سطوح ابتدایی و همچنین اجباری بودن تحصیل برای همه شهروندان در سطح ابتدائی تاکید شده است. 

همچنین در اصل ۳۰ از قانون اساسی جمهوری اسلامی بر مکلف بودن دولت بر تامین امکانات آموزشی براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه و همچنین تامین وسائل تحصیلات عالي تا سرحد خودکفایی كشور به طور رايگان‌ تاکید شده است. 

برچسب هافرسودگی مدارس در ایرانمدارس کانکسیآموزش و پرورش در ایرانمدارس فرسودهمدارس فاقد امکاناتآموزش و پروش خوزستانآموزش و پرورش زنجانکودکان متکدی در ایرانتوسعه و تجهیز مدارسفضاهای آموزشی در استان سیستان و بلوچستانفضاهای آموزشیامکانات فضاهای آموزشی در ایرانحق تحصیل کودکانوزارت آموزش و پرورشمدارس استان سیستان و بلوچستانکیفیت مدارس در ایرانمدارس تهرانسرویس بهداشتی مدارسآموزش و پرورش کرمانشاهکودکان کار در ایرانکودکان در ایرانکیفیت فضاهای آموزشی در ایرانآموزش و پرورش استان کرمانکمبود فضاهای آموزشیمدارس عشایریمدارس علوم دینی اهل سنت در ایرانمحرومیت از تحصیلفضاهای آموزشی در ایرانمدارسفعال حقوق کودککودکان کارآموزشحق تحصیل شهروندان در ایرانکودکمدارس کپریآموزش و پرورش ایرانفضاهای آموزشی در سیستان و بلوچستانفضاهای آموزشی تهرانمعلم آموزش و پرورش در ایرانمعلمان مدارس غیرانتقاعیآموزش و پرورشمدارس غیر استانداردکودکان و فقر در ایراننوسازی مدارس در ایرانمدارس استان خوزستانمحرومیت از تحصیل کودکان در ایرانآموزش و پرورش استان تهرانکودکانمدارس در ایرانفرسودگی فضاهای آموزشی در ایرانمدارس فرسوده در ایرانکودکان متکدیآموزش و پروشآموزش و پرورش پارس آباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.