یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

خودکشی یک شهروند ۴۰ ساله در شهرستان مهاباد

0
80

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۲اسفند ماه ۱۴۰۱، یک شهروند ۴۰ ساله، ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، در پی محرومیت از حق امید به زندگی، خودکشی کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از موکریان، روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان مهاباد واقع در استان آذربایجان غربی از خودکشی (ح – ا)، مرد ۴۰ ساله، در این شهرستان، پس از حلق آویز کردن خود با طناب خبر داد.

براساس این گزارش، خودکشی شهروند مذکور در خیابان کارگر شهرستان مهاباد و پس از حلق آویز شدن وی صورت گرفته است.

در این گزارش به جزئیات بیشتری در خصوص علت این خودکشی اشاره نشده است. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۷شهریور ماه ۱۴۰۱، اکبر علیوردی نیا، استاد جامعه شناسی دانشگاه مازندران، در نشست خودکشی در ایران، از خودکشی ۱۰۰ هزار شهروند در شهرهای ایران طی سال ۱۴۰۱ خبر داد و از افزایش آمار خودکشی شهروندان در ۱۰ استان کشور پرده برداشت.

افزایش فقر، نبود امید به زندگی، نبود بازار اشتغال و فعالیتهای سازنده اجتماعی برای شهروندان، سرکوب های امنیتی و اجتماعی، محرومیتهای گسترده بر اثر سوءمدیریت در کشور، از جمله دلایل افزایش خودکشی در ایران است.

محرومیت از حق امید به زندگی و عدم برخورداری از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر حق افراد در برخورداری از تامین اجتماعی مناسب تاکید شده است.

همچنین در اهداف سند ۲۰۳۰ یونسکو، به حق افراد در برخورداری از محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از مخالفت علی خامنه ای با اجرای اهداف سند مذکور برای استاندارد سازی زندگی اجتماعی شهروندان، بطور کامل از دستور کار خارج شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.