•                  
یک شنبه , ۱۲ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

احضار حافظ اصغر کوهی، فعال اهل سنت به اداره اطلاعات شهرستان راسک

0
720

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات شهرستان راسک در یک تماس تلفنی حافظ اصغر کوهی، از فعالان مذهبی اهل سنت ساکن این شهر را فراخواند و مورد بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کلمه، امروز سه شنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۹، حافظ اصغر کوهی، فعال مذهبی اهل سنت، ساکن شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت. این فعال مذهبی اهل سنت به دفعات توسط اداره اطلاعات راسک احضار و بازداشت شده و در آخرین مرتبه هم در تیر ماه سال جاری پس از تحمل بازداشت و بازجویی های فشرده با تودیع وثیقه آزاد شد. 

در این گزارش اشاره ای به علت احضار حافظ اصغر کوهی نشده اما مبنی این قبیل احضارها مرتبط با فعالیتهای اهل سنت در استان سیستان بلوچستان و همچنین سرکوب آزادی بیان و عقیده در خصوص اقلیتهای مذهبی در ایران است. 

حافظ اصغر کوهی، پیش از این هم در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, بصورت مشابه توسط اداره اطلاعات شهرستان راسک بصورت تلفنی به این ارگان امنیتی احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

این فعال مذهبی اهل سنت، در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تحمل ۸ ماه بازداشت و بلاتکلیفی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, حافظ اصغر کوهی، به همراه مولانا فضل الرحمن کوهی,  امام جمعه و مدیر مدرسه دینی انوارالحرمین «پشامگ» و مولوی عبدالرئوف دشتی، حبیب الله آسکانی علیا، حاج محمد نور آسکانی، خالد رسولی زاده، عبدالعزیز شیروزهی، عبدل اربابی, پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت شده بود. 

در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ ماموران امنیتی مستقر در زندان وکیل آباد مشهد, برای انتقال این شهروندان اهل سنت به زندان مرکزی زاهدان مطالبه مبلغ ۷۰۰ هزار تومان بعنوان هزینه ایاب و ذهاب کردند و مطالبه این مبلغ در حالی صورت گرفته که انتقال مولوی کوهی به زندان مرکزی زاهدان با خودروی شخصی این شهروند اهل سنت صورت گرفته بود. 

حافظ اصغر کوهی, در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در مشهد به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در ادامه اعتراضات به این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا ممانعت از حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانگزارش ماهیانه نقض حقوق پیروان سایر ادیانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان ساید ادیان در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر دینها در ایرانپیروان سایر در ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانامام جمعه شهرستان راسکاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در شهرستان راسکاهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در شهرستان راسکاهل سنت سیستان و بلوچستاناهل سنت شهرستان راسکاحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشتاحضار و شهروندان اهل سنتاحضار تلفنیاحضار حافظ اصغر کوهیاحضاروبازجوییاحضاروبازجوئیاحضاریهاخبار پیروان سایر ادیاناخبارهای نقض حقوق بشراداره اطلاعاتاداره اطلاعات شهرستان راسکبازجوییبازجویی از حافظ اصغرکوهیبازجوئیبازجوئی از حافظ اصغر کوهیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحوزه علمیه شهرستان راسکحافظ کوهیحافظ اصغر کوهیحافظ اصغرکوهیدادستان عمومی و انقلاب شهرستان راسکروستای کلیردن شهرستان راسکسایر پیروان ادیان در ایرانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان کورد اهل سنتشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان در شهرستان راسکشهرستان راسکشهرستان راسک اداره اطلاعاتشهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: