•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

احضار ۲ فعال ملی مدنی به جلسه دادرسی در دادگاه کیفری اردبیل

0
962

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اردبیل با ارسال ۲ احضاریه جداگانه علی خیرجو و میثم جولانی را به جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی خیرجو و میثم جولانی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت دفاع آنها به جهت اتهام « مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال » برگزار خواهد شد. جلسه دادرسی مذکور از بابت بازداشت این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه سالجاری که در پی عملیات نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته بود برگزار خواهد شد. 

یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “میثم جولانی و علی خیرجو، با دریافت ۲ احضاریه جداگانه برای حضور در جلسه محاکمه ای که روز سه شنبه هفته آینده برگزار می شود به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفر استان اردبیل فراخوانده شدند.”

پیش از این نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام علی خیرجو و میثم جولانی، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شده بود. 

میثم جولانی و علی خیرجو، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان اردبیل بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل و در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه ۶ تن دیگر از بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، میثم جولانی در پرونده ای دیگر مربوط به بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، در تاریخ  ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تشکیل جلیه واخواهی، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف، به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

میثم جولانی, در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

 این فعال ملی مدنی،  پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است، طی ماههای اخیر با توجه به درگیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ فشارهای امنیتی بر فعالان ملی مدنی آذربایجان که ساکن مناطق شمال غرب ایران هم هستند بیش از پیش شده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک ‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک ‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانفعال ترکشهرستان اردبیلاحضاروبازجوئیفعال ترک زبانفعال ترک آذربایچانیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترکبازداشت میثم جولانیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیاحضار به جلسه دادرسیشهروندان شهروندان آذریشهروندان آذری زبانفعالان ترک آذربایجانی تبریزعلی خیرجو فعال ملی مدنیفعالان ترک آذربایجانمحاکمه علی خبرجوزندان مرکزی اردبیلاردبیلسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانفعال ترک اذریسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ترک اذربایجانیجلسه محاکمهفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی ایرانشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دومحاکمه شهروندان آذریبازداشت علی خیرجوشعبه۱۰۱دادگاه کیفری۲ اردبیلشعبه 101دادگاه کیفری دو شهر اردبیلمیثم جولانیاحضاریهفعال آذری ترکحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایرانفعالان ملی مدنیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانفعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ترک اردبیلفعالان ترک اذریشعبه101دادگاه کیفری2محاکمه شهروندان ترکعلی خیرجو فعال ترک آذربایجانیشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری۲ اردبیلزندان اردبیلاحضار تلفنیفعال ترک آذربایجانیاحضار و محاکمهسرکوب شهروندان آذری در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعال ترک آذری در ایراناحضار و بازپرسیفعال ملی مدنی میثم جولانیفعال ترک آذربایجانی میثم جولانیفعال ترک اذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانی خویشهروندان ترک ساکن اردبیلشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری اردبیلحقوق بشراحضار و بازجوئیفعال آذریاحضار به دادگاهدادگاه انقلاب اردبیلفعال ترک آذربایجانبازداشت فعالان ملی مدنیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیمیثم جولانی فعال ملی مدنیفعال آذربایجانی میثم جولانیشعبه 101دادگاه کیفری دوشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیبازداشت شدگان پارک جیرالشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری دو اردبیلفعال حقوق بشراستان اردبیلاحضار و بازداشتشهر اردبیلمحاکمه شهروندانسرکوب فعالان ملی مدنیفعال آذری زبانشهروندان آذری در ایراناحضاروبازجوییفعالان ترک اذربایجانیسرکوب فعالان ترکسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیمیثم جولانی فعال ترکفعالان ترک آذری ایرانشعبه 101 دادگاه کیفری 2فعالان ترک آذربایجانی شهرستان نقدهشعبه101دادگاه کیفری دوشعبه101 دادگاه کیفری دو اردبیلاحضارنقض حقوق بشر در ایرانفعال ترک آذریعلی خیرجوسرکوب شهروندان آذریجلسه دادرسینقض حقوق بشر در ایران 4فعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری زبان در ایارننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمیثم جولانی فعال ترک آذربایجانیفعالان ترک آذری در خویشهروندان آذری ایرانفعال ترک علی خیرجوشعبه101 دادگاه کیفری2میثم جولانی فعال آذربایجانیاحضار و بازجویینقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانفعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریحق دادرسی عادلانهشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲محاکمه شهروندان در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان ملی مدنی تبریزبرگزاری جلسه دادرسیعلی خیرجو فعال ترکشعبه۱۰۱دادگاه کیفری ۲محاکمه میثم جولانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.