•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

احضار امیرمهدی پور، وکیل دادگستری جهت اجرای حکم صادره

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهر تبریز با ارسال ابلاغیه ای کتبی امیرمهدی پور را برای تحمل حبس احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، امیرمهدی پور، وکیل دادگستری و عضوی کانون وکلای دادگستری استان آذربایجان، با دریافت ابلاغیه های از سوی شعبه ۱۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهر تبریز برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شد.

این وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نیز تصویری از ابلاغیه دریافتی را منتشر کرد و نوشت:”ظرف مدت ۱۰ روز کاری باید برای جهت اجرای حکم در شعبه ۱۱ اجرای احکام تبریز حاضر شوم.”

لازم به اشاره است، امیر مهدی پور، در تاریخ ۳ دی ماه ۱۴۰۱، امیر مهدی پور، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز، به تحمل ۱ سال حبس، و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ابطال پروانه وکالت و توقیف گوشی تلفن‌ همراه خود محکوم شد.

لازم به ذکر است، امیر مهدی پور، در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱، در پی شکایت حفاظت اطلاعات دادگستری استان آذربایجان شرقی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات، براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.