•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

ارجاع پرونده نجمه واحدیان و هدی عمید به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

0
324

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نجمه واحدیان و هدی عمید در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر پس از تعیین تاریخ دادرسی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پرونده هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان به همراه نجمه واحدی، دانش آموخته جامعه شناسی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و فعال مدنی، به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت بررسی مجدد و تعیین تاریخ دادرسی ارجاع شد. این ۲ فعال مدنی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهام « همکاری با دولت متخاصم ایالات متحده آمریکا » در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و همچنین ۲ سال محرومیت از حق وکالت دادگستری برای هدی عمید محکوم شدند. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ  ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، با انتشار گزارشی، ارجاع پرونده هدی عمید و نجمه واحدی، را به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس ادعای اطلاعات سپاه پاسداران اتهام منتسب به هدی عمید و نجمه واحدی که در سال ۱۳۹۷ از سوی این ارگان امنیتی بازداشت شده بودند: « دریافت مبالغی از خانه آزادی جهت اجرای پروژه هایی در موضوعات زنان که در راستای تضعیف و فروپاشی خانواده بوده تلاش کردند. موسسه خانه آزادی در طول اجرای پروژه، چندین کارگاه آموزشی در کشورهای گرجستان و ترکیه جهت آموزش این افراد برگزار کرده است؛ مهرانگیز کار، نسرین افضلی، مسیح علینژاد، حسین قاضیان، امین ثابتی برخی از اساتید این کارگاه هستند که وظیفه آموزش و هدایت هدی عمید و نجمه واحدی و سایر مرتبطان را جهت اجرای پروژه های فمینیستی موسسه خانه آزادی بر عهده داشته اند » عنوان شده است.

لازم به ذکر است؛ هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان در تاریخ ۱۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۷ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۳ آبان‌ ماه ۱۳۹۷, با تودیع  قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

همچنین پیرامون نجمه واحدی, دیگر فعال حقوق زنان و هم پرونده ای با هدی عمید لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی نجمه واحدی، فعال حقوق زنان و دانش آموخته رشته جامعه شناسی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

فعالیتهای نجمه واحدی بیشتر در زمینه آگاهی رسانی به زنان در زمینه شروط ضمن عقد و مهریه و کار خانگی بوده است. 

سرکوب فعالان مدنی و وکلای دادگستری ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننجمه واحدیمحاکمه در دادگاهشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهراننجمه واحدی فعال حقوق زناننقض حقوق بشروکالتحقوق شهروندی درایراندادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36دادگاه تجدید نظردانشگاه علامه طباطباییشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرنقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشعبه سی وشش دادگاه تجدیدنظرشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه سی و شششعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۳۶ دادگاه انقلابقاضی احمد زرگرحقوق بشر حقوق شهروندیقاضی احمدزرگرنقص حقوق شهروندی در ایرانشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظرشعبه۱۵ دادگاه انقلابحقوق شهروندی در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهراندادگاه تجدیدنظرحقوق شهروندی در ایرانشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۳۶دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانحقوق شهروندیدانشگاهمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵شعبه 36دادگاه تجدیدنظرهدی عمید فعال حقوق زناننقض حقوق شهروندیدانشگاه علامه طباطبائیهدی عمیداحمد زرگرشعبه ۱۵شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهراناحمد زرگر دادگاه انقلاب تهرانهدی عمید وکیل دادگستری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: