•                  
جمعه , ۰۸ اسفند , ۱۳۹۹
جمعه, فوریه 26

ارجاع پرونده نجمه واحدیان و هدی عمید به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

0
104

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نجمه واحدیان و هدی عمید در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر پس از تعیین تاریخ دادرسی برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پرونده هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان به همراه نجمه واحدی، دانش آموخته جامعه شناسی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و فعال مدنی، به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت بررسی مجدد و تعیین تاریخ دادرسی ارجاع شد. این ۲ فعال مدنی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، از بابت اتهام « همکاری با دولت متخاصم ایالات متحده آمریکا » در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و همچنین ۲ سال محرومیت از حق وکالت دادگستری برای هدی عمید محکوم شدند. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ  ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، با انتشار گزارشی، ارجاع پرونده هدی عمید و نجمه واحدی، را به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس ادعای اطلاعات سپاه پاسداران اتهام منتسب به هدی عمید و نجمه واحدی که در سال ۱۳۹۷ از سوی این ارگان امنیتی بازداشت شده بودند: « دریافت مبالغی از خانه آزادی جهت اجرای پروژه هایی در موضوعات زنان که در راستای تضعیف و فروپاشی خانواده بوده تلاش کردند. موسسه خانه آزادی در طول اجرای پروژه، چندین کارگاه آموزشی در کشورهای گرجستان و ترکیه جهت آموزش این افراد برگزار کرده است؛ مهرانگیز کار، نسرین افضلی، مسیح علینژاد، حسین قاضیان، امین ثابتی برخی از اساتید این کارگاه هستند که وظیفه آموزش و هدایت هدی عمید و نجمه واحدی و سایر مرتبطان را جهت اجرای پروژه های فمینیستی موسسه خانه آزادی بر عهده داشته اند » عنوان شده است.

لازم به ذکر است؛ هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان در تاریخ ۱۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۷ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۳ آبان‌ ماه ۱۳۹۷, با تودیع  قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

همچنین پیرامون نجمه واحدی, دیگر فعال حقوق زنان و هم پرونده ای با هدی عمید لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی نجمه واحدی، فعال حقوق زنان و دانش آموخته رشته جامعه شناسی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

فعالیتهای نجمه واحدی بیشتر در زمینه آگاهی رسانی به زنان در زمینه شروط ضمن عقد و مهریه و کار خانگی بوده است. 

سرکوب فعالان مدنی و وکلای دادگستری ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشر در ایراندادگاه تجدیدنظرحقوق شهروندینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشردانشگاه علامه طباطباییشعبه ۱۵ دادگاه انقلابنقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراندانشگاهدانشگاه علامه طباطبائینقض حقوق بشرد ر ایرانوکالتشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه انقلابشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانهدی عمیدنجمه واحدیحقوق شهروندی درایرانقاضی احمد زرگرشعبه۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهراناحمد زرگرمحاکمه در دادگاهدادگاه تجدیدنظر استان تهراننقض حقوق بشر در ایران 4حقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیشعبه ۳۶اخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانشعبه ۱۵شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کردستاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیقاضی احمدزرگرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراندانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی وشش دادگاه تجدیدنظرنقص حقوق شهروندی در ایرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهرانشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانهدی عمید فعال حقوق زنانهدی عمید وکیل دادگسترینجمه واحدی فعال حقوق زنانشعبه 36دادگاه تجدید نظرشعبه سی و شششعبه ۱۵دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: