یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

محکومیت کوروش جلیل، فعال مدنی به حبس تعزیری/ سند

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، کوروش جلیل، فعال مدنی توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری با قرار موقوفی محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌روز پنجشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، کوروش جلیل، فرزند: اردشیر، ساکن یاسوج مرکز استان کهگلویه و بویراحمد، پس از محاکمه در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ آن شهر، توسط علی اکبر غریب پور – معاونت قضایی دادگاه های عمومی و انقلاب یاسوج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری با قرار موقوفی تعقیب محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج، اتهام این فعال مدنی (نشر اکاذیب رایانه ای به قصد تشویش اذهان عمومی) عنوان و بر همین اساس وی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده و در ادامه پرونده وی در راستای اجرای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مختومه و قرار موقوفی تعقیب کوروش جلیل صادر شده است. 

لازم به اشاره است، جلسه واخواهی پرونده کوروش جلیل، در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ آن شهر به ریاست سید هدایت الله افشین، برگزار و این فعال مدنی دفاعیات خود را از بابت اتهام (‌نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) به قاضی دادگاه ارائه کرده بود. 

کوروش جلیل، در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از طرف مهدی ایزدی، بازپرس شعبه ۷ دادسرای انقلاب شهر یاسوج برای تفهیم اتهام از بابت بازداشت وی در تاریخ ۳۰ شهریور ماه سال جاری، احضار و مقرر شده بود تا ظرف مدت ۵ روز جهت ارائه آخرین دفاع پیش از تنظم‌ کیفرخواست و ارجاع پرونده به دادگاه به شعبه مذکور مراجعه کند. 

این فعال مدنی اهل شهر یاسوج، در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوج به ریاست سید هدایت الله افشین، از بابت اتهام (نشر اکاذیب در فضای مجازی) بصورت غیابی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و علت صدور این حکم بصورت غیابی عدم دسترسی کوروش جلیل به شماره تلفنی که برای سیستم ثنا ثبت کرده بود و علت دوم هم توقیف گوشی تلفن‌ همراه وی در بازداشت اخیر او توسط ماموران اداره اطلاعات یاسوج بود و پس از اعلام اعتراض با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱ در جلسه واخواهی احضار شد.  

کوروش جلیل، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعترضات سراسری در یاسوج بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد اما چند روز بعد در پی احضار مجدد به اداره اطلاعات یاسوج، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در نهایت ۸ روز بعد با تودیع کفالتی به مبلغ ۶۰ میلیون تومان آزاد شد.

این فعال مدنی، طی سالهای اخیر، به دفعات در پی فعالیتهای مسالمت آمیز خود از سوی ارگانهای امنیتی شهر یاسوج با پرونده سازی و یا بازداشت مواجه شده است. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

                 دادنامه دادگاه کیفری ۲ یاسوج

برچسب هافعال مدنیکهگیلویه و بویراحمدیاسوج کهگیلویه بویراحمدمحاکمه کوروش جلیلکوروش جلیل بازپرسیشهر یاسوج کهگیلویه و بویراحمدحبس تعزیریمحاکمه شهروندانشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دوبازداشت کوروش جلیلحبس تعزیری کوروش جلیلکهگیلویه و بويراحمدبخشنامه قوه قضائیهیاسوجعفو مشروطکوروش جلیلشعبه۱۰۱ دادگاه کیفریدادگاهی کوروش جلیلکهگیلویه بويراحمدعفو شهروندانمحاکمهکوروش جلیل فعال مدنییاسوج کهگیلویه و بویراحمدشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهر یاسوجشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری دوقرار موقوفی تعقیباستان کهگیلویه و بویر احمدعفو رهبریجلسه بازپرسی کوروش جلیلکوروش جلیل یاسوجشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲یاسوجسید هدایت الله افشینعلی اکبر غریب پورشهر یاسوجشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲کهگیلویه بویراحمدشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوجشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ یاسوجسیدهدایت الله افشینمحاکمه فرمایشیعفو زندانیانشعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲شعبه۱۰۱ دادگاه کیفری ۲یاسوجشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری۲هدایت الله افشینصدور حبس تعزیریکهگیلویه و بویر احمدشعبه ۱۰۱دادگاه کیفری ۲دادگاه کیفری دو یاسوجاحضار کوروش جلیلمحتکمه فعالان مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.