•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

وحید قدیرزاده, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
464

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, وحید قدیرزاده, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در راستای عفو و تخفیف مجازات زندانیان بطور مشروط آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر دوشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, وحید قدیرزاده, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۴ زندان اوین در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر عفو و تخفیف در مجازات زندانیان بطور مشروط آزاد شد. این فعال مدنی در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “آزادی وحید غدیرزاده پس از تعلیق باقی مانده حبس تعزیری ۲ ساله وی که ۱۳ ماه است براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه صورت گرفت”. 

وحید قدیرزاده, فعال مدنی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در بخش دوم پرونده قضائی خود پس از تشکیل جلسه دادرسی توسط شعبه ۳۸ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, تبرئه شد. در همان پرونده محمد ابوالحسنی هم پرونده ای با وحید قدیرزاده, به تحمل ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی, ۲ سال ممنوعیت حضور در فضای رسانه ای و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, وحید قدیرزاده به همراه لیلا میرغفاری, رها احمدی, معین حاجی زاده, آرمین سورانی, سامان زندیان, در بخش اول از همین پرونده با صدور احکامی از طرف شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, با اتهامات “اشاعه فحشا”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین محمد ابوالحسنی که در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از اعلام تسلیم به رای به اعمال ماده ۴۴۲ از قانون مجازات اسلامی و کسر یک چهارم مجموع حبس باقی مانده دوران محکومیت وی اجرائی شد. 

وحید قدیرزاده, در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, به همراه لیلا میرغفاری, رها احمدی, معین حاجی زاده, محمد ابوالحسنی, آرمین سورانی, سامان زندیان, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات اشاعه فحشا, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در مجموع به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان مدنی در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است, وحید غدیرزاده « قدیری », در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هافعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانمحاکمه وحید قدیریمحاکمه وحید غدیرزادهمحاکمه وحیدغدیرزادهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانوحید قدیریوحید قدیری فعال مدنیوحید قدیرزاده فعال مدنیوحید غدیرزادهوحید غدیرزاده فعال مدنیوحید غدیرزاده زندانی سیاسیوحیدغدیرزادهوحیدغدیرزاده فعال مدنیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانی سیاسیآزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایراناندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اوینحقوق نقض حقوق بشر در ایرانزندان اوین اندرزگاه ۴زندانی سیاسی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایارنسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: