•                  
سه شنبه , ۰۴ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

سازمان گزارشگران بدون مرز: صدور احکام حبس برای خانواده فعالان رسانه ای باج خواهی است

0
399

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, سازمان گزارشگران بدون مرز, با انتشار بیانیه ای صدور احکام حبس تعزیری برای فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ و علیرضا علینژاد برادر مسیح علینژاد, روزنامه نگار و فعال حقوق زنان را محکوم و آن را نشانی از باج خواهی مسئولان قضائی و حکومتی برای سرکوب بیشتر آزادی بیان در ایران دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, سازمان گزارشگران بدن مرز, « RSF », صدور احکام حبس تعزیری برای فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی و علیرضا علینژاد برادر مسیح علینژاد روزنامه نگار و فعال حقوق زنان را محکوم کرد. این سازمان بین المللی مدافع حق آزاد بیان و دفاع از حقوق روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای این برخورد امنیتی از سوی مسئولان امنیتی و قضائی ایران را باج خواهی دانست. 

شرح بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز در ادامه می آید

“در ۲ روز نزدیکان دو روزنامه‌نگار به احکام سنگین زندان محکوم شدند. فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی عکاس و شهروند خبرنگار زندانی و برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ برای اتهام‌هایی چون تبانی و تجمع علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به تاریخ ۲۴ تیر به ۶سال زندان محکوم شد. و در فردای آن روز علیرضا علی نژاد برادر روزنامه‌نگار مسیح علی نژاد برای تبانی و تجمع علیه امنیت ملی و  تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به ۸ سال زندان محکوم شد.

فرنگیس مظلوم به تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و تا روز آزادی را در انفرادی های بند ۲۰۹ زندان اوین زیر مهار وزارت اطلاعات بسر برد.. تنها جرم وی اطلاع رسانی از شرایط بازداشت پسرش و اعتراض به رفتار غیر انسانی و ظالمانه با او است.

علیرضا علی نژاد را در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۸، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت کردند. مسیح علی نژاد همزمان ویدئوی از برادرش پیش از بازداشت منتشر کرد که در آن از فشار ماموران حکومتی بر پدر و مادر روزنامه‌نگار برای اعلام موضع علنی علیه فعالیت‌های روزنامه‌نگار سخن گفته است.

کریستف دولوار دبیر اول RSF در این باره گفت : “نخستین بار نیست که رژیم تهران خانواده‌های روزنامه‌نگاران را زیر فشار می‌گذارد و از آنها باج‌خواهی می‌کند. آیا میزان هراسناک بودن چنین نهادی باور کردنی است؟ اما محکوم کردن برادری برای نپذیرفتن همکاری در اقدام به آدم‌ربایی خواهرش از سوی ماموران امنیتی و یا محکوم به زندان کردن مادری برای اعتراض به وضعیت نابسامان سلامت فرزند زندانی‌اش، اقدامی است علیه تمام تعهدات یک دولت در برابر حقوق بین‌المللی و عدم رعایت ابتدایی‌ترین شأن قانون مداری است.”

مسیح‌علی‌نژاد به گزارشگران بدون مرز می‌گوید: “این اتهام‌ها علیه برادرم دروغین و برای به سکوت وادار کردن من هستند. تنها جرم برادر من، افشا و بر هم زدن طرح سپاه پاسداران برای ربودن من از ترکیه بود او در این باره به من هشدار داد.”

مسیح علی نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدافع حقوق زنان از سال ۱۳۸۸ در تبعید بسر می برد و تاکنون چندین کارزار علیه حجاب اجباری در ایران به راه انداخته است. از این میان آزادی یواشکی، چهارشنبه‌های سفید و دوربین ما اسلحه ما، در این کارزارها شرکت‌کنندگان دعوت می‌شوند تا از تلاش خود فیلم و عکس تهیه و برای صفحه‌های کارزار در شبکه‌های اجتماعی بفرستند. انتشار گسترده این عکس و فیلم‌ها به ویژه خشونت تند‌ بسیجی‌ها و ماموران امنیتی واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است و باعث عصبانیت رژیم تهران شده است. مسیح علی نژاد برای فعالیت‌هایش در همه این مدت قربانی آزارگری و تهدید بوده است و خانواده اش زیر فشاری همه جانبه رژیم.

ربودن کنشگران سیاسی و روزنامه‌نگاران روشی شناخته شده‌ی جمهوری اسلامی است. آرش شعاع شرق مدیر مسئول سایت‌های اطلاع رسانی گیلان نو، برای نشر اکاذیب و انتشار نشریه بدون مجوز به ٤٠ ضربه شلاق محکوم شده بود، پس از تهدیدها و فشارهای قضایی مجبور به ترک کشور شد و به ترکیه پناه آورد. وی به تاریخ ۵ فوریه ۲۰۱۸ در شهر وان ترکیه در برابر خانه‌اش ربوده و پس از ۲۵ روز به زندانی در ایران برده شد. روح‌الله زم, از مخالف جمهوری اسلامی پس از رویدادهای ۱۳۸۸ از ایران خارج و در سال ۲۰۱۱ به فرانسه پناهنده شد. در ۲۲ مهر ۱۳۹۸ اطلاعات سپاه پاسداران وی را از عراق ربود و به ایران برد. وی به تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۹ به مجازات اعدام محکوم شده است.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۰ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۳ قرار دارد.”

 

لازم به ذکر است, ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه به اتهام اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به این حکم در صورت تائید در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از مجموع این ۸ سال ۵ سال آ« اجرائی خواهد بود. 

همچنین در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, فرنگیس مظلوم, فعال مدنی ساکن تهران توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری با سازمان مجاهدین خلق به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱سال حبس تعزیری محکوم شد. 

سرکوب فعالان مدنی و روزنامه نگاران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر ممنوعیت سرکوب آزادی بیان و عقیده در این ۲ سند بین المللی کرده است.

برخورداری افراد از دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برچسب هافرنگیسفرنگیس مظلومفرنگیس مظلوم فعال مدنیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانمادر سهیل عربیمادر سهیل عربی زندانی سیاسینقض آزادی بیان در ایراننقض ازادی بیان در ایراننقض حقوق فعالان رسانه ای در ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانگزارشگران بدون مرزاعتصاب غذای فرنگیس مظلومبیماری فرنگیس مظلومبیانیه سازمان گزارشگران بدون مرزبازداشت فرنگیس مظلومسازمان گزارشگران بدون مرزسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب فعالان رسانه در ایرانسرکوب آازدی بیان در ایرانسرکوب آزاد بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزدای بیان در ایرانسرکوب ازادی بیانسرکوب ازادی بیان ایرانسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروند خبرنگاران در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند خبرنگاران در ایرانشهروندخبرنگارعلیرضا علی نژادعلیرضا علینژادعلیرضاعلی نژادعلیرضاعلینژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: