•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, فوریه 7

شهرام نادری، شهروند پیرو آئین‌ یارسان بازداشت شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان کرمانشاه، شهرام نادری، از پیروان آئین یارسان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۱، شهرام نادری، اهل کوزران از توابع استان کرمانشاه و از پیروان آئین یارسان (اهل حق)، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

یک منبع نزدیک به شهرام‌ نادری ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”شهرام پس از بازداست به مکان نامعلومی منتقل شده و هنوز علت دقیق بازداشت وی مشخص نیست اما خانواده و نزدیکان در حال پیگیری هستند.”

لازم به ذکر است، تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده شهرام نادری اطلاعی در دست نیست.

با توجه به گسترش فضای سرکوب و ارعاب در کشور، تعداد شهروندان پیرو آئین یارسان که در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برند روند رو به افزایش به خود گرفته است.

پیروان‌آئین یارسان (اهل حق) از جمله اقلیتهای مذهبی تحت ستم و سرکوب در ایران هستند که علاوه بر عدم رسمیت باور و عقاید مذهبی از حقوق شهروندی برابر از قبیل حق تحصیل، کار و دسترسی به خدمات اجتماعی نیز محروم هستند.

حقوق بشر در ایران، در آبان ماه سال ۱۳۹۵ با تهیه و تنظیم مقاله ای بصورت فایل نوشتاری و صوتی به تشریح چگونگی بوجود آمدن و روند تاریخی پیروان آئین یارسان در ایران پرداخته بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالین حقوق بشر در ایرانآئین یارسانوبسایت آئین یارسانشهروندان آئین یارسان در ایراناقلیتهای مذهبی در کرمانآیبن‌یارسانکوزراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان یارسانیپیروان آیین یارسانحقوق بشر در ایران،جامعه یارسان در ایرانروستای کوزراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیمجمع مشورتی یارسانبازداشت بی خبریاقلیتهای مذهبی در ایران،کوزران کرمانشاهتبعیض بر اقلیتهای مذهبیحقوق بشر ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان آئین یارساناقلیتهای دینیپیروان یارسانآیین یارسانپیروان سایر ادیان ایر اناقلیتهای دینی در ایراناهل حق در ایرانپیروان سایر ادیان ایرانشهرام‌نادریحقوق بشربیخبری از بازداشت شدگانسرکوب پیروان آئین یارسان در ایراناهل حقحقوق بشر ایران،شهرام نادریپیروان سایر ادیانیارسان در ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایرانآئین یارسان در ایرانپیروان آیین یارسان در جمهوری اسلامیبازداشت بیخبری،جامعه یارسانیکرمانشاهیارسانپیروان آئین یارسان در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاستان کرمانشاه،پیروان ادیان دیگر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.