دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

تداوم‌ بازداشت سیاوش حیاتی و معصوم رضوی، دو شهروند پیرو آئین‌ یارسان

0
544

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲دی ماه ۱۴۰۱، سیاوش حیاتی، شهروند پیرو آئین یارسان به بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل شد. همچنین، سید معصوم رضوی، دیگر شهروند پیرو آئین یارسان، بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۸ دی ماه ۱۴۰۱، سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعال مدنی یارسان، از زندان دیزل آباد استان کرمانشاه به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. سیاوش حیاتی، از تاریخ ۹ آذر ماه تحت قرار بازداشت و بطور بلاتکلیف در زندان دیزل آباد کرمانشاه بسر برده بود.‌

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه آقای حیاتی از تاریخ بازداشت خود بطور بلاتکلیف در بند امنیتی زندان دیزل آباد بسر بود روز پنجشنبه وی را جهت بازجوئی های تخصصی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی خارج از زندان دیزل آباد منتقل کردند.”

این منبع مطلع افزود:”پس از انتقال سیاوش حیاتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات، این فعال مدنی یارسانی از هرگونه تماس با خانواده و نزدیکان خود منع و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.”‘

لازم به اشاره است، سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد است.

سیاوش حیاتی، در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، به همراه سید امین عباسی، کاکی فرزاد الماسی، سید سروش عباسی، روزبه حیاتی، علی نظری و محمد قبولی، در حالی که به دیدار تنی چند از دوستان خود در شهرستان صحنه رفته بودند هنگام بازگشت به کرمانشاه در پلیس راه بیستون توسط نیروهای امنیتی توام‌ با رفتار خشونت آمیز، بازداشت و پس از چند ساعات، علی نظری، محمد قبولی و روزبه حیاتی آزاد شدند اما سایر این‌افراد به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شدند.

در خبری دیگر، امروز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، سید معصوم رضوی، از پیروان آئین یارسان، اهل استان کرمانشاه و محبوس در زندان دیزل آباد، علیرغم گذشت ۴۵ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”این شهروند یارسانی، از روز اول بازداشت تا حدود ۲ هفته از حق تماس و ارتباط با خانواده و نزدیکان خور محروم بود و پس از آن در تماسی کوتاه اعلام کرده بود که در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه است و چند روز قبل هم با پایان مراحل بازجویی و بازپرسی به زندان دیزل آباد منتقل شد اما طی این مدت ۴۵ روز از حق ملاقات با خانواده خود محروم بوده است‌.”

لازم به اشاره است، سید معصوم رضوی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری سالگرد خلیل عالی نژاد، از بزرگان آئین یارسان، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان صحنه از توابع استان کرمانشاه بازداشت شد.

حائز اهمیت است، سیاوش حیاتی، در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۴۰۱ هم توسط شعبه ۵ دادگاه انقلاب استان کرمانشاه از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های های مخالف نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم و پرونده وی در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

سیاوش حیاتی، در تاریخ ۱ مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در روستای ورگمه از توابع شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات استان کرمانشاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۴۰۱ به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل و در تاریخ ۱۶مهرماه۱۴۰۱، با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به سرنگونی هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین، توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۵ دی ماه همان سال با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

وی که دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی واحد کرمانشاه بود به سبب اعتقادات مذهبی خود از ارائه دفاعیات و پایان نامه و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شد و اعمال محرومیت بر سیاوش حیاتی در حالی صورت گرفت که وی، به عنوان دانشجوی ممتاز، شرایط سهمیه استعدادهای درخشان برای تحصیل بدون کنکور در مقطع دکترا را داشت.

سیاوش حیاتی پیش از این بعنوان آموزگار در مقطع دبستان تدریس می کرد ولی پس آغاز روند پاکسازی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اعتقاد وی به آئین یارسان از آموزش و پرورش اخراج شد.

سیاوش حیاتی، در مصاحبه ای که با حقوق بشر در ایران انجام داده بود به چرائی اخراج خود از دانشگاه با توجه به اعتقاد مذهبی وی آئین یارسان اشاره کرده بود.

 

سرکوب اقلیت‌های مذهبی و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی بر آنها به سبب باورهای مذهبی آنها ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاپیروان سایر ادیانیارسان در ایرانسرکوب پیروان آئین یارسان در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان دیزل آبادپیروان اهل حقخلیل عالی نژاداخبار زندانیان عقیدتیسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب زندانیان عقیدتیپیروان آئین یارسان در ایراناهل حق در ایرانزندانیان عقیدتی ایرانبازداشت اقلیتهای مذهبیسیدخلیل عالی نژادانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانیارسانشهروندان آئین یارسان در ایراناهل حقبند قرنطینه در زندان دیزل آباد کرمانشاهپیروان یارسانبازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاهبازداشتحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانوبسایت آئین یارسانپیروان آیین یارسانپیروان آیین یارسان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی در کرمانجامعه یارسانیسرکوب اهل حق در ایراناقلیتهای مذهبیزندان دیزل آباد کرمانشاهمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیشهروندان یارسانیمصاحبه با سیاوش حیاتیزندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامیبازجویی کردنفعالیت اقلیتهای مذهبیپیروان اهل حق در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیمجمع مشورتی یارسانبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهبازجوئی کردنمعصوم رضویحقوق بشر در ایرانزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب زندانیان عقیدتی در ایرانپیروان آئین یارساننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیجامعه یارسان در ایرانسیدمعصوم رضویبازجوییآیین یارساناداره اطلاعات کرمانشاهسیاوش حیاتیبازداشت سیاوش حیاتیزندان دیزل آباد در کرمانشاهمحاکمه سیاوش حیاتیسید معصوم رضوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.