•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

یاسمن آریانی به بند زنان زندان اوین بازگردانده شد

0
858

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “یاسمن آریانی”, زندانی سیاسی و فعال حقوق زنان محبوس در زندان اوین که طی روزهای گذشته به بند امنیتی ۲ الف سپاه در این زندان منتقل شده بود به بند زنان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸,”یاسمن آریانی”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان اوین که پیش از این به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف منتقل شده بود به بند زنان در این زندان بازگردانده شد.

“یاسمن آریانی”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که تا این لحظه محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری می باشد در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, بدون اطلاع قبلی از بند خارج و به بند امنیتی ۲ الف سپاه پاسداران در این زندان منتقل شده بود. با توجه به این انتقال موجی از نگرانی خانواده و نزدیکان این فعال حقوق زنان را از بابت بازگشائی پرونده جدید برای وی فرا گرفته بود. 

“یاسمن آریانی”, فعال مدنی و از زندانیان سیاسی سابق در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ همزمان با یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شد. ماموران امنیتی با به همراه داشتن حکم جلب و حکم ورود به منزل در زمان بازداشت، منزل پدری وی را نیز مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه او را ضبط کردند. 

لازم به یادآوری است پیش از این نیز “یاسمن آریانی”, در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۷، در جریان “اعتراضات سراسری مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.

وی به همراه سایر زنان بازداشت شده در این پرونده اواخر مهرماه سال گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل شده و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

“یاسمن آریانی”, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری,  نهایتا در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷ همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شده بود. 

این فعال حقوق زنان, در حالی که ۱۹ روز از بازداشت دوم وی گذشته بود در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۸, از بند زنان زندان اوین به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

 در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, “ یاسمن آریانی” به همراه “مژگان کشاورز”, “منیره عربشاهی” و “صبا کردافشاری”, از فعالان مدنی و حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری و  “سیما انتصاری”, از زنان دراویش گنابادی از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. 

انتقال این زنان زندانی سیاسی از زندان قرچک به زندان اوین در حالی صورت گرفت که این افراد در طی دوران بازداشت و حبس خود با انواع و اقسام درگیریها با زندانیان جرائم غیر سیاسی دست و پنجه نرم کردند. 

“یاسمن آریانی”, در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, به همراه “منیره عربشاهی” و “مژگان کشاورز”, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, تبلیغ علیه نظام, “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” در روندی پر ابهام و در حالی که از دسترسی به حق انتخاب وکیل محروم بودند در روندی پر ابهام و ایراد در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس تعزیری محکم شدند. همچنین مژگان کشاورز, علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

با توجه به رای صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه”, مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری از بابت اتهام؛ “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. مژگان کشاورز, نیز از علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. براساس این حکم با استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی در صورت قطعی شدن حکم فوق مجازات اشد یعنی برای هر یک از این فعالان مدنی و حقوق زنان ۱۰ سال حبس تعزیری لازم الاجراء خواهد شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهائی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸,  با انتشار بیانیه ای خواستاری آزادی بی قید و شرط منیره عربشاهی, یاسمن آریانی, فرشته دیدنی, مژگان کشاورز, صبا کردافشاری شد. این سازمان مدافع حقوق بشر به طور مستقیم با اشاره بر مبنی بازداشت هر ۵ نفر این فعالان مدنی اتهامات وارده را غیرقانونی دانست و تلاش این فعالان حقوق زنان را فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی و برابری زنان در جامعه ایران دانست. این سازمان بین المللی حقوق بشر همچنین با انتشار نامه ای خطاب به “ابراهیم رئیسی”, نسبت به محرومیت منیره عربشاهی, یاسمن آریانی و مژگان کشاورز از حق دادرسی عادلانه و بیطرف تاکید کرد و تلاشهای این ۳ فعال حقوق زنان را احقاق حقوق زنان در جامعه ایران ذکر کرد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.