•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

یونس قلی زاده, شهروند ساکن تبریز جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد

0
290

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, یونس « آراز » قلیزاده , شهروند ساکن تبریز جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, یونس « آراز »قلی زاده, شهروند ساکن تبریز که پیشتر به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود پس از مراجعه به واحد اجرا احکام دادسرای عمومی و انقلاب تبریز بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به یونس قلی زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “دوشنبه هفته جاری, یونس « آراز » قلی زاده, فعال ملی مدنی, ساکن تبریز, برای اجرای زندانش به شعبه اجرای احکام فراخوانده شد که پس از مراجعه بازداشت و در حال حاضر در بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز است”. 

در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یونس قلی زاده « آراز », شهروند ساکن تبریز که پیش از این توسط شعبه۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست صمد حضرتی با اتهام « تبلیغ علیه نظام » محاکمه شده بود به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. 

پیش از این و در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز با صدور دادنامه ای یونس قلی زاده را از بابت اتهام مذکور به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. 

لازم به ذکر است, یونس قلی زاده, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به دلیل فعالیت در فضای رسانه ای, توسط ماموران امنیتی در محل کار خود بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی یونس قلی زادهفعال ملی مدنی یونس قلیزادهفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان مرکزی تبریزیونس قلی زادهیونس قلیزادهاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریبند قرنطینه زندان مرکزی تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیحبس تعزیریزندان مرکزی تبریزسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: