•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

زندان مرکزی ارومیه: انتقال سیامک اشرفی و کامران درویشی به بند جوانان / پایان اعتصاب غذای سیامک اشرفی

0
88

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سیامک اشرفی اشگه سوء و کامران درویشی, دو زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری محکومیت حبس ۵ ساله خود در این زندان هستند با وعده مسئولان این زندان مبنی بر آزادی مشروط آنها طی ماههای آتی به بند جوانان این زندان منتقل شدند. سیامک اشرفی اشگه سوء پس از این انتقال به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سیامک اشرفی اشگه سوء, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه پس از وعده مسئولان این زندان مبنی بر تائید در خواست آزادی مشروط وی طی ماههای آتی پس از ۲۷ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و به همراه کامران درویشی, از بند ۱۲ به بند جوانان این زندان منتقل شدند. کامران درویشی و سیامک اشرفی اشگه سوء در حال تحمل محکومیت حبس ۵ سال خود می باشند و تا به امروز بیش از یک سوم مجموع محکومیت خود را سپری کردند و بر طبق قانون آزادی مشروط در صورت تائید دادستان و مسئولان زندان مرکزی واجد شرایط آزادی مشروط هستند. 

براساس این گزارش؛ سیامک اشرفی اشگه سوء و کامران درویش, دو زندانی سیاسی پس از وعده مسئولان مبنی بر آزادی آنها طی ماههای آتی از بند ۱۲ این زندان به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و سیامک اشرفی در حالی بیست و هفتمین روز اعتصاب غذای خود را سپری می کرد به آن پایان داد. 

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به سیامک اشرفی اشگه سوء, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “این زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی ۲۸ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذاشت در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, طی نامه ای به مسئولان زندان ارومیه اعلام کرده بود که اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده است. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود میباشد از تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

وی از تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد و تا به امروز بیش از نیمی از دوران محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بود و پس از انتقال بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی با تفهیم اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز روند دادرسی پرونده وی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه ارجاع شد و این زندانی سیاسی از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

همچنین پیرامون کامران درویشی, دیگر زندانی سیاسی لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷, در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود.

بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین  ۳تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبانماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, کامران درویشی, ضمن انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم ۲ اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفت که این اتهامات به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در این زندان شده بود صورت گرفت. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین  ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقانون آزادی مشروطمادر کامران درویشیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیکامران درویشیکردستان احزاب کوردیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایرانارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاعتصاب غذااعتصاب غذای کامران درویشیاعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبندجوانان زندان مرکزی ارومیهحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیدرخواست آزادی مشروط سیامک اشرفیزندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسیسیامک اشرفیسیامک اشرفی اشگه سوءسیامک اشرفی اشگه سوء زندانی سیاسیسیامک اشرفی اشگه‌سوسیامک اشرفی زندان ارومیهسیامک اشرفی زندانی سیاسیسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: