•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

زهره صیادی, فعال مدنی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
777

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, “زهره صیادی”, فعال مدنی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار که چندی پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “زهره صیادی”, فعال مدنی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار که چندی پیش در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش؛ بازداشت “زهره صیادی” توسط ماموران وزارت اطلاعات و در منزل پدری اش پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی صورت گرفت و این فعال مدنی پس از آن به سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات جهت بازجوئی و تکمیل پرونده منتقل شد و دلیل این بازداشت پخش غذای از سوی این فعال مدنی در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ در میان تجمع کنندگان عنوان شته است اما تا این لحظه از مصداق حقوقی اتهام وی اطلاعی در دست نیست. 

“زهره صیادی”, فعال مدنی ساکن شهرک اندیشه واقع در شهرستان شهریار, در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی را بازداشت و به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین جهت بازجوئی منتقل کردند.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: