•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت والدین پویا بختیاری و تعدادی از فعالان مدنی در تهران

0
611

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, نیروهای وزارت اطلاعات در استان البرز “منوچهر بختیاری” و “ناهید شیربیشه”، والدین “پویا بختیاری”, از کشته شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری را بازداشت کردند. همچنین شب گذشته برخی از فعالان مدنی که برای تسلیت به منزل پویا بختیاری رفته بودند را در مسیر بازگشت برای ساعاتی بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “منوچهر بختیاری” و “ناهید شیربیشه”، والدین “پویا بختیاری”, توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. همچنین نیروهای امنیتی شب گذشته تعدادی دیگری از فعالان مدنی که در مسیر بازگشت از منزل پدری پویا بختیاری بودند را بازداشت کرده و پس از ساعاتی آنها را در میدان ونک در تهران رها کرده و گوشی های تلفن همراه آنها را ضبط کردند. همچنین ماموران امنیتی  اقدام به ضبط پلاک خودرو و گوشی تلفن همراه “مریم کریم بیگی” کرده و وی را به همراه مادرش “شهناز اکملی” به میدان سپاه واقع در محله پل چوبی تهران که یکی از ادارات ارگانهای امنیتی می باشد احضار کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: امشب جمعی در حدود ۱۰ نفر از فعالان مدنی و برخی دیگر از وکلا که برای عرض تسلیت به “پویا بختیاری”, از کشته شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه به منزل پدری وی مراجعه کرده بودند پس از بازگشت و در میان راه در مسیر اتوبان کرج به سمت تهران نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کرده و سرنشینان آن خودرو را بدون هیچگونه توضیحی بازداشت کردند و پس از ساعتی این افراد را در حالی که گوشی های تلفن همراه آنها ضبط شده بود در محدوده میدان ونک در تهران رها کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در میان افراد بازداشت شده “شهناز اکملی” و “مریم کریم بیگی” هم بودند و همچنین زن و شوهری که نیروهای امنیتی پس از بازداشت این زوج به منزلشان برای تفتیش و ضبط لوازم شخصی مراجعه کردند اما فقط اقدام به توقیف گوشهای تلفن همراه آنها کردند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ ماموران امنیتی اقدام به ضبط پلاک خودرو و گوشی تلفن همراه “مریم کریم بیگی” کرده و به وی اعلام کردند که برای امروز سه شنبه به همراه مادرش “شهناز اکملی” باید به میدان سپاه واقع در پل چوبی تهران که یکی از ادارات ارگانهای امنیتی می باشد میباشد مراجعه کنند. 

همچنین خبرگزاری مهر, که از رسانه های حکومتی ایران می باشد در گزارشی که در ساعات پایانی روز گذشته منتشر کرد از بازداشت “منوچهر بختیاری” و “ناهید شیربیشه”، که فرزند آنها “پویا بختیاری”, در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته شد خبر داد. 

این خبرگزاری به نقل از یک منبع مطلع نوشت از آنجا که خانواده پویا بختیاری “در روند پروژه ضدانقلابیِ ورشکستگان فراری” قرار گرفته بودند و «فعالانه بر اقدامات ساختار شکنانۀ خود اصرار ورزیدند» بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری مهر همچنین ادعا کرد که بازداشت این خانواده “با حکم قضائی و در راستای صیانت از نظم و امنیت” و “جلوگیری از تداوم پروژه کشته سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم” انجام شده است.

این بازداشت پس از آن انجام شد که خانواده پویا بختیاری اعلام کرده بودند قصد دارند در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, مراسم چهلمین روز کشته شدن فرزندشان را در بهشت سکینه شهرستان کرج برگزار کنند.

پدر و مادر پویا بختیاری پس از اعلام تصمیم خود برای برگزاری این مراسم، به وزارت اطلاعات احضار شده بودند و در آنجا از آنها خواسته شده بود که این مراسم را در مکانی سرپوشیده برگزار کنند. اما پس از ۳ ساعت بازجویی، والدین “پویا بختیاری” همچنان بر اجرای تصمیم خود پافشاری داشتند و به این ترتیب ارگانهای امنیتی آنها را بازداشت می کنند. 

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۳۰۴ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و البته در برخی دیگر از شهرهای کشور از جمله در معالی آباد شیراز و مناطق غربی کشور بصورت پراکنده تجمعات ادامه پیدا کرده بود که در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل سومین و آخرین گزارش آماری خود را از تعداد افراد کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی که از دهه سوم آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز شد را ارائه کرد و تعداد افراد کشته شده در این تجمعات را دستکم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. این سازمان در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۲۰۸ تن عنوان کرده بود. این سازمان مدافع حقوق بشر به نقل از منابع خود نوشت که صدها تن از معترضان پس از انتقال به زندان رجایی شهر، در استان البرز، از سوی نیروهای امنیتی به‌طور روزانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. در میان هزاران تنی که از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده‌اند، از جمله در زندان رجایی شهر کرج، شماری کودک و افراد ۱۵ ساله حضور دارند. 

در حالی که شهروندان بسیاری در این تجمعات اعتراضی کشته و زخمی شدند و تعداد بی شماری هم از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند پیش از آغاز این دور از تجمعات اعتراضی “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب, ضرب و شتم و بازداشت شهروندان و ممانعت از انجام تجمعات اعتراضی برای مطالبه آنها بر حقوق شهروندی شان از جمله مصادیق بارز سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر,  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: