•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

صدور حکم; شش کارگر نیشکر هفت تپه از اتهام منتسبه تبرئه شدند

0
417

حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش با صدور احکامی “یوسف بهمئی”, “ابراهیم عباسی منجزی”, “محمود خدایی”, “ایمان خضری”, “مسلم چشم خاور” و “محمد خنیفر” شش تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه,  را از اتهامات منتسبه تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه; امروز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “یوسف بهمئی”, “ابراهیم عباسی منجزی”, “محمود خدایی”, “ایمان خضری”, “مسلم چشم خاور” و “محمد خنیفر” شش تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه, که پیش از این توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند از اتهام مذکور تبرئه و این حکم روز جاری به “فرزانه زیلابی”, وکیل مدافع این افراد ابلاغ شد. 

بنقل از فرزانه زیلابی, وکیل مدافع این کارگران؛ امروز ،حکم برائت موکلانم؛ “یوسف بهمئی”, “ابراهیم عباسی منجزی”, “محمود خدایی”, “ایمان خضری”, “مسلم چشم خاور” و “محمد خنیفر” از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش ابلاغ شد. اتهام انتسابی به نامبردگان ،”اخلال در نظم عمومی از طریق انجام حرکات نا متعارف بوسیله تحریک کارگران به ایجاد اعتصاب و تجمع غیرمجاز منجر به اخلال در روند تولید شرکت”بوده است.
این وکیل دادگستری همچنین گفت؛ در جلسه رسیدگی ضمن ایراد نسبت به عنوان اتهامی و تاکید بر غیر مستند بودن گزارش پلیس اطلاعات، قوانین و مقررات موضوعه داخلی و بین المللی مبنی بر قانونی بودن تجمعات صنفی کارگران ،بر شمرده شد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ “یوسف بهمئی”, “ابراهیم عباسی منجزی”, “محمود خدایی”, “ایمان خضری”, “مسلم چشم خاور” و “محمد خنیفر”, شش تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی”, توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش به ریاست “قاضی سراج”, و با حضور فرزانه زیلابی وکیل مدافعشان دفاعیات خود را از بابت اتهام مذکور به دادگاه ارائه کرده بودند. 

در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, چهارده تن از کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی در محل عوارضی خرم آباد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. کارگران بازداشت شده در تجمعات اعتراضی اخیر جزئی از کارگران نیشکر هفت تپه که در تجمعات اعتراضی اخیر در این کارخانه حاضر شده بودند. 

حقوق بشر در ایران در همان روز با انتشار گزارشی با مضمون “بازداشت “یوسف بهمنی”, کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی” بازداشت این فعال کارگری را اطلاع رسانی کرده بود. بازداشت “یوسف بهمئی” در حالی صورت گرفته که وی روز گذشته در جریان تجمع اعتراضی کارگران در این کارخانه که در محوطه این کارخانه برگزار شده بود به سخنرانی پرداخته بود از عدم تحقق وعده های مدیران و سایر مسئولان در برآورده نکرده در خواستهای صنفی کارگران در این کارخانه معترض شده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, “یوسف بهمئی”, “محمد خنیفر”, “ابراهیم عباسی منجزی”, “ایمان اخضری”, “محمود خدایی” و “مسلم چشم خاور”, شش تن از کارگران بازداشت شده مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه پس از انتقال به شعبه ۲ دادیاری دادگاه انقلاب شهرستان شوش مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند و در مرحله اول پس از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه ای به مبالغ ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای این افراد آنها روانه بازداشتگاه شده بودند. 

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, ابراهیم عباسی منجزی، محمد خنیفر، یوسف بهمئی، ایمان اخضری، محمود خدایی، مسلم چشم خاور، شش تن از فعالان کارگری مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه که پیش از این در مسیر راه خرم آباد به تهران در عوارض این شهرستان به دستور استاندار و دادستان کل استان خوزستان توسط نیروهای امنیت بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه هر یک از این افراد با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. برای آزادی ابراهیم عباسی منجزی ۷۰ میلیون تومان , مسلم چشم خاور ۷۰ میلیون تومان, محمود خدایی ۵۰ میلیون تومان, ایمان اخضری ۶۰ میلیون تومان, یوسف بهمئی، ۸۰ میلیون تومان و محمد خنیفر، ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه تودیع شد

گفتنی است دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، به دلیل اخراج همکارانشان آغاز شده است.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافرزانه زیلابیمجتمع نیشکرمجتمع نیشکر هفات تپهمجتمع نیشکر هفت تپهمجتمع نیشکر هفت تپه در خوزستانمجتمع نیشکر هفت تپه در شهرستان شوشمجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپهمجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپهمجتمع کشت و صنعت هفت تپهمحمود خداییمحمود خدائیمحمودخداییمحمد خنیفرمحمدخنیفرمسلم چشم خاورمسلم چشم خاور فعال کارگرینقض حقوق بشر در ایراننیشکرنیشکر هفت تپهنیشکر هفت تپه در استان خوزستاننیشکر هفت تپه در شوشنیشکرهفت تپهوکیل دادگسترییوسف بهمنییوسف بهمنی کارگر هفت تپهیوسف بهمئییوسف بهمئی کارگر نیشکر هفت تپهکارگرکارگران نیشکرکارگران نیشکر هفت تپهکارگران نیشکر هفت تپه در ایرانکارگران شهرداری در ایرانایمان خضریابراهیم عباسیابراهیم عباسی منجزیاخلال در نظم عمومیبازداشت محمود خدائیبازداشت محمد خنیفربازداشت مسلم چشم خاوربازداشت یوسف بهمنیبازداشت ایمان خضریبازداشت ابراهیم عباسیتبرئهتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهحقوق بشر در ایرانحکم تبرئهسندیکای کارگری نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهسرکوب کارگرانسرکوب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهسرکوب کارگران نیشکر هفت تپهسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانشهرستان شوششعبه ۱۰۲ دادگاه کیفریشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شوشصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: