•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی آزاد شد/ بی خبری از وضعیت ۴ نفر دیگر

0
538

ساعاتی پیش, حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل که در مراسم خاکسپاری”عزیز پورولی” توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز بازداشت شده بود از بازداشتگاه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, حبیب ساسانیان, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, که روز جمعه و در جریان مراسم تدفین عزیز پورولی  در آرامگاه وادی رحمت تبریز, , در پی یورش نیروهای اداره اطلاعات سپاه در این شهربه همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “حبیب ساسانیان” فعال ملی مدنی, در حالی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز به صورت موقت آزاد شده که خودروی شخصی  و تلفن همراه وی توسط نیروهای امنیتی ضبط شده‌است. 

این منبع مطلع پیرامون آزادی ۴ نفر دیگر نیز ابراز بی اطلاعی کرد و گفت از وضعیت آن افراد اطلاعی در دست نیست. 

در تاریخ ۳ خردادماه سالجاری و در جریان مراسم خاکسپاری “عزیز پورولی” در آرامگاه وادی رحمت تبریز و در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر به آن مراسم, “حبیب ساسانیان” به همراه ۴ تن دیگر از فعالان ملی مدنی تبریز بنامهای “مهدی دوستدار”, “ایرج شیرزاد”, “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

لازم به ذکر است ساعتی  پس از این بازداشت حبیب ساسانیان طی یک تماس تلفنی با شماره ای مجهول اداره اطلاعات سپاه تبریز را ارگان بازداشت کننده وی و ۴ نفر دیگر نام برده بود. 

حبیب ساسانیان پیش از این و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در پی دریافت ابلاغیه الکترونیکی که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سالجاری  دریافت کرده بود به شعبه ۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود که این فعال ملی مدنی پس از حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم ۳ اتهام “توهین به مقامات”, “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” و “افترا قولی و عندالزوم” بازداشت و پس از تامین قرار کفالت و تودیع آن ساعتی بعد از زندان مرکزی اردبیل یطور موقت آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است, عزیز پورولی، فعال ملی مدنی, ساکن تبریز صبح روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ در بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل بیماری درگذشت. 

وی از فعالان ملی مدنی با سابقه و پیش از این بارها به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به احکام  حبس محکوم شده بود. 

 بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: