•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

سازمان عفو بین‌الملل: درباره سهم مسئولان ایران در قتل علیرضا شیرمحمدعلی تحقیق شود

0
840

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای به قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ واکنش نشان داد. در این بیانیه بر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که بر مبنای آن زندانیان با توجه به نوع جرم باید جدا از یکدیگر نگهداری بشوند تاکید شده است و از مسئولان قضائی خواسته شده تا تحقیقات منصفانه و بیطرف و شفافی در مورد قتل این زندانی سیاسی صورت بگیرد تا کم کاری و بی توجهی مسئولان زندان در عدم انجام وظایف به طور دقیق مشخص شود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در پی به قتل رسیدن علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ در زندان تهران بزرگ که در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ به وسیله ۲ زندانی به جرائم غیر سیاسی صورت گرفت, سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به این فاجعه واکنش نشان داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر به قتل رسیدن علیرضا شیرمحمدعلی را شوکه آور نامید و مراتب همدردی خود را با خانواده و بستگان این زندانی سیاسی ابراز کرد و از مقامات قضائی ایران خواسته تا تحقیقاتی دقیق و بیطرف در باره قتل این زندانی سیاسی انجام دهند. در بیانیه مذکور همچنین خواسته شده نتیجه تحقیقات صورت باید شفاف و واضح باشد و قصور و کم کاری و بی توجهی مسئولان زندان تهران و سایر ارگانهای دخیل در این مساله نیز باید مشخص شود. 

علیرضا شیرمحمدعلی روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, بدون اطلاع رسانی قبلی و در محیطی امنیتی پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ به خاک سپرده شد. از جمله مشکلات عدیده زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان تهران بزرگ عدم رعایت اصل تفکیک جرائم میباشد که بر مبنای آن هر زندانی باید با توجه به نوع جرم در بند جداگانه ای از سایر متهمین قرار بگیرد. 

متن بیانیه سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید؛ 

سازمان عفو بین‌الملل قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی عقیدتی ۲۱ ساله در زندان تهران بزرگ (فشافویه) را شوکه‌آور می‌داند. این سازمان ضمن همدردی با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی اعلام می‌کند او هرگز نباید زندانی می‌شد، چه برسد به این که به چنین سرنوشت تلخی دچار شود.
وکیل علیرضا شیرمحمدعلی اطلاع داده است که دو زندانی محکوم به قتل و قاچاق مواد مخدر با ضربات متعدد چاقو او را کشتند.
عفو بین‌الملل از مقام‌های ایران می‌خواهد فورا تحقیقاتی موثر، بی‌طرفانه، مستقل و شفاف درباره‌ی قتل علیرضا شیرمحمدعلی انجام دهند. شناسایی هرگونه قصوری از جانب حکومت که در مرگ آقای شیرمحمدعلی نقش داشته و جبران آن، باید بخشی از هدفهای تعیین شده برای این تحقیقات باشد. عفو بین‌الملل عمیقا نگران است که یک عامل موثر در قتل این بوده که علیرضا شیرمحمدعلی و دیگر زندانیان محکوم به جرایم غیر خشن از زندانیان محکوم به جرائم خشن جدا نگه‌داری نشده‌اند.
علیرضا شیرمحمدعلی با اتهاماتی از قبیل «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» پس از محاکمه‌ای ناعادلانه به ۸ سال زندان محکوم شده بود. به گفته وکیل او، محمد هادی عرفانیان، این اتهام‌ها تنها براساس نوشته‌های او در فضای مجازی مطرح شده بودند. پرونده آقای شیرمحمدعلی قرار بود در هفته‌های آینده در دادگاه تجدیدنظر بررسی شود.
مقامات ایران همچنین باید زندانیانی را که به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز در حبس ناعادلانه هستند، آزاد کنند و اجازه دهند که ناظران بین‌المللی از جمله گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر ایران،مستقلا و بدون اطلاع قبلی از زندان‌ فشافویه و سایر بازداشت‌گاه‌های کشور بازدید کنند.

پیرامون این زندانی سیاسی لازم به ذکر است؛ علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات “توهین به روح الله خمینی”، “توهین به رهبری”, “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظرعلیرضا شیرمحمدعلی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار خواهد شد. این جلسه دادگاه پیش از این در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸  پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به  آنچه که وضعیت بسیار بد و نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ بود با هدف انتقال به زندان اوین دست به  اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.  

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸, با انتشار یک فایل صوتی از علیرضا شیرمحمدعلی در حالی که این زندانی سیاسی از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری و نبود امکانات کافی و نامساعد بودن شرایط اقامتی در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بود در حالی که بیستمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته بود از وضعیت این زندانی سیاسی اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ در پی وعده از سوی نماینده دادستان که به زندان تهران بزرگ رفته بود بعد از ۳۴ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.