•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

امین صفاری، درویش گنابادی برای تحمل ادامه حبس به زندان بازگشت

0
1448

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۹، امین صفاری، زندانی عقیدتی و درویش گنابادی محبوس در زندان قزلحصار کرج پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۳دی ماه ۱۳۹۹، امین صفاری، درویش گنابادی و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم، محبوس در زندان قزلحصار کرج، پس از اتمام مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیری اش به این زندان بازگشت. این درویش گنابادی در مجموع به تحمل ۲۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که اجرای ۷ و ۶ ماه آن اجباری است. 

لازم به ذکر است، این درویش گنابادی، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه به این مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود. 

این درویش گنابادی به همراه جمعی از دراویش گنابادی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی، تمرّد از دستور ماموران، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تخریب اموال عمومی در مجموع به تحمل۲۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۷ سال و ۶ ماه از مجموع ۱۲ سال حبس برای این درویش گنابادی اجباری شده بود. 

 امین صفاری، از جمله ۲۰۲ دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم است که پس از بازداشت در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در روندی پر ابهام توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به احکام حبس تعزیری و تبعید و برخی از این دراویش نیز به شلاق محکوم شدند. 

دستگاه قضائی ایران برای دستکم ۳۰ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم مجازات تبعید در نظر گرفت. در این احکام بین ۱ تا ۲ساله برای این شهروندان تبعید به مناطقی از خراسان جنوبی, سیستان و بلوچستان و برخی مناطق مرکزی ایران در نظر گرفته شده است. این احکام پس از صدور توسط ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ماشالله احمدزاده قاضی وقت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط شعبه احمد زرگر، قاضی وقت شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند که یکی از این موارد محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه است که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هااقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمنقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیان در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب دراویشامین صفارینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبیدراویش گنابادی در جمهوری اسلامیپیروان سایر دینها در ایرانپیروان سایر ادیاندرویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادیزنان دراویشسرکوب دراویش گنابادی در ایراندرویش گنابادی در ایرانحادثه گلستان هفتم پاسدارانامین صفاری درویش گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیقطب دراویش گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیامین صفاری آزادی مشروطاقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایراندراویشدراویش در ایرانپیروان سایر در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانمرخصی امین صفاریدراویش گنابادینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراناخبار سرکوب دراویشحادثه گلستان هفتمدراویش گنابادی در ایرانتحصیل اقلیتهای مذهبیسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیامین صفاری درویشدرویشحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیدراویش بازداشت شدهدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهیاقلیتهای دینی در ایراندراویش حادثه گلستان هفتمدرویش گنابادی امین صفاریبازداشت دراویشحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراناخبار پیروان سایر ادیاناقلیتهای قومی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیان ایر انپیروان دراویش گنابادی در ایراندرویش گنابادی زندانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: