•                  
پنج شنبه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 27

امین صفاری، درویش گنابادی برای تحمل ادامه حبس به زندان بازگشت

0
1040

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۹، امین صفاری، زندانی عقیدتی و درویش گنابادی محبوس در زندان قزلحصار کرج پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۳دی ماه ۱۳۹۹، امین صفاری، درویش گنابادی و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم، محبوس در زندان قزلحصار کرج، پس از اتمام مرخصی برای تحمل ادامه حبس تعزیری اش به این زندان بازگشت. این درویش گنابادی در مجموع به تحمل ۲۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که اجرای ۷ و ۶ ماه آن اجباری است. 

لازم به ذکر است، این درویش گنابادی، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه به این مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود. 

این درویش گنابادی به همراه جمعی از دراویش گنابادی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و اجتماع و تبانی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی، تمرّد از دستور ماموران، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تخریب اموال عمومی در مجموع به تحمل۲۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای ۷ سال و ۶ ماه از مجموع ۱۲ سال حبس برای این درویش گنابادی اجباری شده بود. 

 امین صفاری، از جمله ۲۰۲ دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم است که پس از بازداشت در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در روندی پر ابهام توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به احکام حبس تعزیری و تبعید و برخی از این دراویش نیز به شلاق محکوم شدند. 

دستگاه قضائی ایران برای دستکم ۳۰ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم مجازات تبعید در نظر گرفت. در این احکام بین ۱ تا ۲ساله برای این شهروندان تبعید به مناطقی از خراسان جنوبی, سیستان و بلوچستان و برخی مناطق مرکزی ایران در نظر گرفته شده است. این احکام پس از صدور توسط ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و ماشالله احمدزاده قاضی وقت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط شعبه احمد زرگر، قاضی وقت شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند که یکی از این موارد محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه است که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. 

برچسب هااقلیتهای مذهبیدراویش گنابادیدرویشبازداشت دراویشاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیاندراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسدرویش گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادینمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبیاخبار پیروان سایر ادیانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادیدراویشاخبار سرکوب دراویشدراویش بازداشت شدهاقلیتهای قومی در ایرانامین صفاریزنان دراویشدراویش طریقت نعمت الهیدراویش در ایرانحادثه گلستان هفتمدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیسرکوب اقلیتهای مذهبیتبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دراویش گنابادی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر در ایراندراویش گنابادی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهیپیروان سایر ادیان ایر انحقوق اقلیتهای مذهبیدرویش گنابادی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیتحصیل اقلیتهای مذهبیاقلیتهای دینی در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمدراویش گنابادی در جمهوری اسلامیحادثه گلستان هفتم پاسدارانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیدراویش حادثه گلستان هفتمدرویش گنابادی زندانینقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان سایر دینها در ایرانامین صفاری درویش گنابادیامین صفاری آزادی مشروطمرخصی امین صفاریامین صفاری درویشدرویش گنابادی امین صفاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: