•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

جلسه دوم دادرسی به پرونده آرش گنجی برگزار خواهد شد

0
144

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آرش گنجی، مترجم و از اعضای کانون نویسندگان ایران فردا شنبه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، آرش گنجی، مترجم و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در دومین جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه با اتهامات  اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت و همکاری با گروهک مخالف نظام محاکمه خواهد شد. آرش گنجی در دی ماه سال ۱۳۹۸ بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تحمل بلاتکلیفی ۴ هفته بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران:“روز شنبه ۲۹ شهریور دادگاه آرش گنجی مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران در شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار می‌شود. روز ۲۵ خرداد اولین جلسه‌ محاکمه‌ آرش گنجی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد که به دلیل نامفهوم بودن برخی موارد، جلسه‌ محاکمه به تعویق افتاد.”

این فعال ادبی، در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و تفهیم و آغاز مراحل دادرسی در انتهای جلسه با افزایش مبلغ وثیقه تودیع شده قبلی وی توسط محمد مقیسه از ۴۵۰ میلیون تومان ۳ میلیارد تومان و عدم توانائی تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از تودیع وثیقه جدید بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و پس از ۵ روز طی تماسی با خانواده خود اعلام کرد که در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت بازجوئی است. 

آرش گنجی، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام دوران بازجوئی، تفهیم اتهام و تحمل ۲۹ روز سلول انفرادی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

گنجی، مترجم کتابهایی همچون غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر می باشد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید می کند است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال ادبی آرش گنجیفعالیت تبلیغی علیه نظاممحاکمه آرش گنجینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننویسندهنویسندگاننویسندگان ایراننویسندگان در ایراننافرمانی مدنیوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان در ایرانآرش گنجیآرش گنجی مترجمآزادی آرش گنجی نویسندهاقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتیاعضای کانون نویسندگان ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبیانیه کانون نویسندگان ایرانبازداشت آرش گنجیبازداشتگاه وزارت اطلاعاتحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب نویسندگان ایرانسرکوب نویسندگان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه28 دادگاه انقلابشعبه28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۸ دادگاه انقلابشعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: