سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

حکم شلاق یک زندانی در شهرستان دلگان اجرا شد

0
128

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴بهمن ماه ۱۴۰۱، حکم شلاق یک زندانی متهم به سرقت در شهرستان دلگان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، طی روزهای اخیر، حکم شلاق یک زندانی متهم به (سرقت) در یکی از معابر اصلی شهرستان دلگان واقع در ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان اجرا شد.

براساس این گزارش، اجرای حکم شلاق این زندانی با حضور قاضی اجرای احکام و پس از بستن دست های وی به پایه فلزی صورت گرفته است.

در این گزارش به هویت این زندانی اشاره نشده است. 

در کلیه اسناد بین المللی حقوق بشر بطور خاص بر رعایت شان و مقام انسانی افراد بدون در نظر گرفتن نوع اتهامات فرد شده است اما با توجه به اینکه در ایران قوانین حقوقی و کیفری و احکام قضائی به تکیه بر قانون شریعت اسلامی با مصداق « قصاص » صادر می شود در نتیجه در بسیاری از موارد شهروندان با چنین احکامی از قبیل قطع اعضای بدن، اعدام و یا شلاق مواجه می شوند. 

صدور و اجرای احکام شلاق به منزله تخریب شان و مقام انسانی افراد، مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

همچنین ایران از جمله کشورهای امضا کننده کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۹۸۴ میلادی که بر ممنوعیت ايراد عمدی و هر گونه درد و يا رنج شدید بدن يا روح به افراد تاکید دارد نیست و دلیل عدم امضای این کنوانسیون از سوی جمهوری اسلامی تاکید این سند بین المللی بر لغو شلاق، اعدام و سایر مجازاتهای از این دست می باشد اما با توجه به پیروی حکومت ایران از قانون شریعت اسلامی از امضای آن سر باز می‌زند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.