جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت ۴ شهروند و آزادی ۵ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، صلاح مولودزاده، محمد کریمی، رضا بورکه و سمیع رسولی، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان پیرانشهر و نقده بازداشت شدند. از سوی دیگر، سعیده شفیعی، صلاح مولودزاده، محمد کریمی، علیرضا حسینی و ابوالفضل ابری، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، سحرگاه سه‌شنبه ۱۸بهمن‌ماه ۱۴۰۱، رضا بورکه و سمیع رسولی، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، بازداشت این شهروندان توام با رفتار خشونت آمیز از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده و ماموران اقدام به شکستن در و پنجره منازل این افراد کردند و برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی های تلفن همراه اعضای خانواده این افراد را توقیف کردند.

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست. 

افزون بر این، سحرگاه سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، محمد کریمی – فرزند: مصطفی و صلاح مولودزاده – فرزند: قادر، اهل روستای قلاتان از توابع شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی هنگام بازداشت محمد کریمی و صلاح مولودزاده منازل آنها را تفتیش کرده و سپس برخی لوازم از قبیل گوشی های تلفن همراه آنها را توقیف کردند. 

پس از انتقال صلاح مولودزاده و محمد کریمی، به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان نقده و چند ساعت بازجویی سپس آزاد شدند اما وسائل توقیف شده از آنها در اختیار ماموران اداره اطلاعات نقده است. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز سه شنبه ۱۸بهمن ماه ۱۴۰۱، علیرضاحسینی، دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه فردوسی شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با قید وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی علیرضا حسینی، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، علیرضا حسینی، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر مشهد بازداشت شده بود. 

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل ابری، ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی و محبوس و بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی ابوالفضل ابری، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، ابوالفضل ابری، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در خیابان عبادی مشهد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان‌امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده بود. 

خبرگزاری ایسنا هم اعلام کرد؛ امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، سعیده شفیعی، روزنامه نگار و نویسنده با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی سعیده شفیعی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی در دست نیست و این فعال رسانه ای باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادرسی به پرونده خود باشد. 

لازم به اشاره است، سعیده شفیعی، در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران و تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شده بود. 

سعیده شفیعی، روزنامه نگار و نویسنده کتاب های دختر پیچ و ایستگاه گورخوان است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به مثابه نقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.