•                  
دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
دوشنبه, سپتامبر 20

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ویدا ربانی در زندان اوین

0
317

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت نزدیک به ۲ هفته از بازداشت ویدا ربانی، این روزنامه نگار بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ندا ربانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی پس از گذشت ۱۲ روز از زمان بازداشت بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم است. 

براساس این گزارش، بازداشت این روزنامه نگار مرتبط با فعالیتهای وی در زمینه روزنامه نگاری و انتشار مقالات و نوشته های انتقادی وی از عملکرد ضعیف حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان ایران بوده و از زمان بازداشت با اعمال تبصره ماده ۴۷ آئین دادرسی کیفری از ورود وکیل به پرونده اش جلوگیری شده است. 

این روزنامه نگار و فعال سیاسی، در تاریخ  ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب ها209solitary confinement for security 209فعال سیاسیفعالان سیاسی در ایرانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیمامورین وزارت اطلاعاتنویسنده و روزنامه نگارویدا ربانیویدا ربانی فعال رسانه ایویدا ربانی فعال سیاسیویداربانیویداربانی فعال رسانه ایویداربانی فعال سیاسیوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات بند 209وزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینWard 209آزادی روزنامه نگاران در ایراناداره پیگیری وزارت اطلاعاتبند 209بند 209 زندان اوینبند وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ بازجوییبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹بازجوئی در بند۲۰۹بازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بلاتکلیفیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتتفتیش منزل روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحزب اتحاد ملت ایرانحزب سیاسی اتحاد ملت ایراندفتر پیگیری وزارت اطلاعاتروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسوئیت 209سرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: