•                  
چهارشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 26

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ویدا ربانی در زندان اوین

0
492

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت نزدیک به ۲ هفته از بازداشت ویدا ربانی، این روزنامه نگار بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ندا ربانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی پس از گذشت ۱۲ روز از زمان بازداشت بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم است. 

براساس این گزارش، بازداشت این روزنامه نگار مرتبط با فعالیتهای وی در زمینه روزنامه نگاری و انتشار مقالات و نوشته های انتقادی وی از عملکرد ضعیف حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان ایران بوده و از زمان بازداشت با اعمال تبصره ماده ۴۷ آئین دادرسی کیفری از ورود وکیل به پرونده اش جلوگیری شده است. 

این روزنامه نگار و فعال سیاسی، در تاریخ  ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتبازداشتگاه وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتفعال سیاسیحبس تعزیریروزنامه نگاربند ۲۰۹ اوینبازداشت و بیخبریبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندانآزادی روزنامه نگاران در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینمامورین وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ زندان اوینبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایراناداره پیگیری وزارت اطلاعاتسرکوب روزنامه نگاران در ایرانبازداشت بلاتکلیفیروزنامه نگاران در ایراندفتر پیگیری وزارت اطلاعاتنویسنده و روزنامه نگاربند 209 زندان اوینفعالان سیاسی در ایرانبازداشت و بی خبریروزنامه نگاریبند ۲۰۹بند 209تهدید روزنامه نگاران در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتWard 209بند209بند۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند امنیتی ۲۰۹سرکوب روزنامه نگارانروزنامه نگار دربندبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ بازجوئیبند ۲۰۹ بازجوییبازجوئی در بند۲۰۹وزارت اطلاعات در ایرانسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینروزنامه نگارانسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹solitary confinement for security 209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاترشته روزنامه نگاریبازجوئی در بند ۲۰۹بازداشت و سرکوب آزادی بیانحبس تعزیری زندانیان سیاسیبند وزارت اطلاعاتروزنامه نگاری در ایرانبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانروزنامه نگاران ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانحزب اتحاد ملت ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیوزارت اطلاعات در زندان اوینبازجویی در بند ۲۰۹تفتیش منزل روزنامه نگارانروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسوئیت 209سرکوب روزنامه نگاران ایران209ویدا ربانیویداربانیویدا ربانی فعال رسانه ایویداربانی فعال رسانه ایویدا ربانی فعال سیاسیویداربانی فعال سیاسیحزب سیاسی اتحاد ملت ایرانوزارت اطلاعات بند 209

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: