شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ویدا ربانی در زندان اوین

0
1235

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت نزدیک به ۲ هفته از بازداشت ویدا ربانی، این روزنامه نگار بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ندا ربانی، روزنامه نگار و فعال سیاسی پس از گذشت ۱۲ روز از زمان بازداشت بطور بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم است. 

براساس این گزارش، بازداشت این روزنامه نگار مرتبط با فعالیتهای وی در زمینه روزنامه نگاری و انتشار مقالات و نوشته های انتقادی وی از عملکرد ضعیف حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان ایران بوده و از زمان بازداشت با اعمال تبصره ماده ۴۷ آئین دادرسی کیفری از ورود وکیل به پرونده اش جلوگیری شده است. 

این روزنامه نگار و فعال سیاسی، در تاریخ  ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاوزارت اطلاعاتبازداشت شهروندانبازداشت و بی خبریبند209بند ۲۰۹ بازجوئیsolitary confinement for security 209روزنامه نگاری در ایرانبازجویی در بند ۲۰۹ویداربانیبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتآزادی روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگاریبند۲۰۹بند ۲۰۹ بازجوییبند209 وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانتفتیش منزل روزنامه نگارانویدا ربانی فعال رسانه ایفعال سیاسیبند ۲۰۹ زندان اوینبازداشت بلاتکلیفیبند ۲۰۹بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبازجوئی در بند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگار آزادویداربانی فعال رسانه ایحبس تعزیریمامورین وزارت اطلاعاتروزنامه نگاران در ایرانبند امنیتی ۲۰۹وزارت اطلاعات در ایرانرشته روزنامه نگاریبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیویدا ربانی فعال سیاسیروزنامه نگاربند۲۰۹ زندان اویندفتر پیگیری وزارت اطلاعاتبند 209سرکوب روزنامه نگارانسلول انفرادی بند ۲۰۹بازجوئی در بند ۲۰۹حزب اتحاد ملت ایرانسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتویداربانی فعال سیاسیبند ۲۰۹ اوینبازداشتگاهنویسنده و روزنامه نگارتهدید روزنامه نگاران در ایرانروزنامه نگار دربندسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت و بیخبری از شهروندانسوئیت 209حزب سیاسی اتحاد ملت ایرانبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان در ایرانبند 209 زندان اوینبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبند امنیتی 209روزنامه نگارانحبس تعزیری زندانیان سیاسیفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه نگاران ایرانوزارت اطلاعات بند 209بازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفیاداره پیگیری وزارت اطلاعاتفعالان سیاسی در ایرانWard 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹بند وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در زندان اوینویدا ربانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: