سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

آرشام رضائی، زندانی سیاسی در پرونده جدید تفهیم اتهام شد

0
1292

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، آرشام رضائی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج از بابت پرونده جدید تفهیم اتهام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، آرشام رضائی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج پیش از انتقال به این زندان در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست محمود حاج مرادی با اتهامات جدید از قبیل « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. این فعال مدنی از بابت پرونده اول خود در مجموع به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۵ سال از مجموع آن بر علیه این زندانی سیاسی اجرائی شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “آرشام رضائی از بابت فعالیتهایش در فضای مجازی پس بازداشت اخیر و انتقال به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و طی مراحل بازجوئی برای تفهیم اتهام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین منتقل و با اتهامات جدید « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام » تفهیم اتهام شد.”

آرشام رضائی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران انتظامی به همراه برگه جلب وی به بهانه اجرای حکم حبس تعزیری اش بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، برای آغاز دوران محکومیت حبس تعزیری خود به سلول انفرادی در بند قرنطینه زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این فعال مدنی، پیش از این نیز با توجه به تماس تلفنی دریافتی قبلی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود اما مسئولان اجرای احکام از پذیرش وی علیرغم احضارش به شعبه مذکور سر باز کرده و اعلام کرده بودند به علت شیوع کرونا اجرای حکم حبس این فعال مدنی تعلیق شده و در ادامه ۲ روز بعد با تماسهای تهدیدآمیز آرشام رضائی را برای حضور در زندان برای تحمل حبس فراخوانده بودند. 

رضائی، در تاریخ ۲۵اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری، به تحمل ۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹ این حکم عیناً تائید شد. 

آرشام رضائی, در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اعلام به این زندانی سیاسی مبنی بر مفقود شدن لایحه دفاعیه وی به این زندانی سیاسی ۲۴ ساعت فرصت تنظیم و تکمیل لایحه ای جدید برای ارائه در دادگاه تجدید نظر را داده بود.

محمود « آرشام »رضائی, در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری،  محاکمه شد. پس از اتمام جلسه تفهیم اتهام آرشام رضائی, توسط محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود آنچه بیش از هر نکته در طی این جلسه حائز اهمیت بود این نکته بود که “محمد مقیسه” در طی جلسه از قبول وکیل برای پرونده این فعال مدنی سر باز زده بود و از سوی دیگر علیرغم صدور قرار وثیقه تعیین شده که مبلغ آن ۲۵۰ میلیون تومان برای آرشام رضائی بود از تودیع آن ممانعت بعمل آورد و با افزایش مبلغ وثیقه به یک میلیارد تومان از آزادی موقت آرشام رضائی ممانعت بعمل آورد.

در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۷, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان برای آزادی موقت آرشام رضائی، از برگزاری جلسه تفهیم اتهام این فعال مدنی در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ را اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال مدنی در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, پس از سپری کردن ۱۳ روز سلول انفرادی بند امنیتی ۱ الف سپاه پاسداران, به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت واقع در زندان اوین منتقل و مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان راهی قرنطینه زندان اوین شد.

آرشام رضائی, در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در حوالی میدان انقلاب تهران بازداشت و پس از انتقال به محل سکونت و تفتیش منزل وی و ضبط وسائل شخصی, این فعال مدنی به سلول انفرادی بند ۱ الف در افسریه تهران منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاsolitary confinement for security 209فعال مدنی آرشام رضاییفعال مدنی آرشام رضائیمامورین وزارت اطلاعاتمحمود آرشام رضائیمحمود رضاییمحمود رضایی فعال مدنیمحمود رضائیمحمود رضائی فعال مدنیمحمود(آرشام)رضائیمحمودآرشام رضاییمحمودرضاییمحمودرضائیمحمودرضائی فعال مدنیمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهروزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینWard 209آرشام رضاییآرشام رضایی فعال مدنیآرشام رضایی حبس تعزیریآرشام رضایی زندانی سیاسیآرشام رضائیآرشام رضائی فعال مدنیآرشام رضائی حبس تعزیریآرشام رضائی زندانی سیاسیاجرای حکم حبس آرشام رضاییاداره پیگیری وزارت اطلاعاتبند 209بند 209 زندان اوینبند وزارت اطلاعاتبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند وزارت اطلاعات در زندان رجائی شهر کرجبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبازداشت محمود رضاییبازداشت محمودرضاییبازداشت محمودرضائیبازداشت آرشام رضاییبازداشت آرشام رضائیبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتتفهیم اتهامتفهیم اتهام محمود رضائیتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام آرشام رضائیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحبس تعزیری آرشام رضاییحبس تعزیری آرشام رضائیدفتر پیگیری وزارت اطلاعاتزندان اوینزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان زندان رجائی شهرزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسوئیت 209

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.