•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

تداوم نگهداری مهدی مسکین نواز در میان زندانیان جرائم خطرناک در زندان رجائی شهر

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، مهدی مسکین نواز، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان زندان جرائم خطرناک از قبیل سرقت مسلحانه، قتل و مواد مخدر،  دوران حبس خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۵ آبان ماه ۱۳۹۹، مهدی مسکین نواز، زندانی سیاسی محبوس در  زندان رجائی شهر کرج به سوئیت ۳۶ این زندان، بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در میان متهمان به قتل، سرقت مسلحانه و سایر جرائم خطرناک دوران حبس خود را سپری می کند. در حالی اصل تفکیک جرائم برای زندانیان سیاسی رعایت نمی شود که به دفعات جان این دسته از زندانیان در پی درگیری های بوجود آمده با زندانیان جرائم خشن به خطر افتاده اما مسئولان قضائی و سازمان زندانها همچنان این ماده از قانون مصوب خودشان را نقض می کنند. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۷ سال و ۶ ماه خود از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور است.

به نقل از یک منبع نزدیک به مهدی مسکین نواز در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “مهدی مسکین نواز، اخیراً به بند ۱۰ سوئیت ۳۶ زندان رجائی شهر کرج منتقل شده و بعنوان یک زندانی سیاسی در میان زندانیانی با جرائم قتل، سرقت مسلحانه، موادمخدر و سایر اتهاماتی که با جرائم سیاسی همخوانی ندارد قرار گرفته و احساس امنیت این زندانی سیاسی به حد صفر رسیده به همین علت خانواده مهدی به شدت نگران وضعیت سلامت فرزندشان هستند.”

مهدی مسکین نواز، از جمله زندانیان سیاسی است که از مهر ماه سال ۱۳۹۸، حتی ۱ ملاقات هم با خانواده و تنها دختر خردسالش نداشته است. 

در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، مهدی مسکین نواز، پس از تحمل ۸ روز سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج،  به مکانی که در داخل بخش اداری زندان به دادگاه معروف است منتقل و به دلیل اعتصاب غذا ۳ ماه دیگر هم از حق ملاقات با خانواده اش محروم و سپس به سوئیت ۳۶ بند ۱۰ این زندان منتقل شد و همزمان با این انتقال به اعتصاب غذای ۸ روزه خود پایان داد. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، بی خبری از وضعیت مهدی مسکین نواز، پس از گذشت ۴ روز که با خانواده اش تماس نگرفته بود را اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی سیاسی در آخرین تماس با خانواده اش از بروز مشکلات جسمانی شبیه به کرونا خبر داده بود که پس از انجام آزمایش نتیجه آن منفی اعلام شده است. 

مهدی مسکین نواز در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در حالی که دوران حبس خود را در اندرزگاه ۴ زندان اوین سپری می کرد بدون اطلاع قبلی در اقدامی تنبیهی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی تفصیلی به شرح وضعیت این زندانی سیاسی محروم از حق ملاقات و مرخصی پرداخته بود. 

لازم به ذکر است, مهدی مسکین نواز, در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, به همراه رضا محمدحسینی,  برزان محمدی, خالد پیرزاده, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین در اعتراض به مخالفت با درخواست اعطای مرخصی برای مهدی مسکین نواز و تائید درخواست آزادی مشروط برزان محمدی و تودیع قرار وثیقه برای آزادی مشوقت رضا محمدحسینی و خالد پیرزاده, محرومیت از حق دادرسی عادلانه, عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و سایر مواردی که منجر به نقض حقوق شهروندی این زندانیان سیاسی شده است اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی مسکین نواز, برزان محمدی, و خالد حسینی که به همراه رضا محمد حسینی در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی زندانیان دست به اعتصاب غذا زده بودند پس از وعده پی گیری از سوی مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان دادند اما تا به امروز هیچ از این وعده ها محقق نشده است. 

مهدی مسکین نواز, فرزند: محمدرضا, ساکن بندرانزلی, در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, در بندر انزلی به اتهام فعالیت در فضای مجازی, مدیریت کانال تلگرامی با عنوان “کارگاه آموزشی فتح تهران”, عضویت در چند گروه جریان ساز از جمله عضویت در کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی, توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از آن به بند۲ الف سپاه واقع در زندان اوین در تهران منتقل شد. 

با آغاز مراحل بازجوئی, این فعال تلگرامی از بابت اتهامات: اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با اشخاص خارج نشین و آموزش شعار نویسی و چگونگی فعالیت در اعتراضات خیابانی,  فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق بازگذاری مطالب و پست در  فضای مجازی و کانال تلگرامی “کارگاه آموزشی فتح تهران”, توهین به روح الله خمینی و توهین به رهبری تحت بازجوئی قرار گرفته بود. این زندانی سیاسی از مان انتقال به بند ۲الف سپاه و در طی مدت بازجوئی در سلول انفرادی بدون حق ملاقات, تماس تلفنی و در محرومیت از حق دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی بسر برد. 

پس از ارجاع پرونده مهدی مسکین نواز به دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », این فعال رسانه ای توسط شعبه ۲ بازپرسی این دادسرا از بابت اتهامات: اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری و توهین به روح الله خمینی در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۸, با صدور کیفرخواست پرونده مهدی مسکین نواز به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. 

پس از ارجاع پرونده مهدی مسکین نواز, فعال رسانه ای به دادگاه انقلاب و تعیین شعبه این فعال تلگرامی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری و توهین به روح الله خمینی مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با صدور دادنامه ای از سوی شعبه مذکور از بابت اتهام :اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با اشخاص خارج نشین و آموزش شعار نویسی و چگونگی فعالیت در اعتراضات خیابانی به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام: فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق بارگذاری مطالب و پست در  فضای مجازی و کانال تلگرامی “کارگاه آموزشی فتح تهران به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام توهین به رهبری به تحمل ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام توهین به روح الله خمینی هم به تحمل ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره توسط دادگاه بدوی در تاریخ ۲۴ دی ماه توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, عینا تائید شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر,  نیز مورد بررسی قرار گرفت. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای یک متهم بدون در نظر گرفتن نوع جرم و اتهام فرد مذکور مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برچسب هازندانی سیاسیزندان رجائی شهرزندانیان سیاسی و عقیدتیمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسیاصل تفکیک جرائماخبار زندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان در ایرانزندان رجائی شهر کرجسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهربند زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4اصل تفکی جرائماصل تفکیک جرایمسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیرعایت اصل تفکیک جرائمسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندان رجائی شهر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان رجائی شهر در کرجزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیعدم رعایت اصل تفکیک جرائممهدی مسکین نوازنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانصدور حکم حبس تعزیر یمهدی مسکین نواز زندانی سیاسیاعتصاب غذای مهدی مسکین نوازحق مرخصی زندانیان سیاسیمهدی مسکین نواز فعال تلگرامیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجحقوق نقض حقوق بشر در ایراناصل تفکیک جرائم در زندانهای ایرانمهدی مسکین نواززندانی سیاسیاندرزگاه36 زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه36زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه۳۶زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه۳۶ زندان رجائی شهر کرجمهدی مسکینبند 10 سوئیت 36 زندان رجائی شهر کرجبند دو سوئیت سی و شش زندان رجائی شهر کرج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: