•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

آتنا دائمی, فعال مدنی و زندانی سیاسی از بابت اتهامات جدید محاکمه شد

0
320

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آتنا دائمی, زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک محبوس در بند زنان زندان اوین توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, آتنا دائمی, فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اخلال در نظم زندان” با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران,  توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد محاکمه شد. این جلسه دادرسی با حضور مصطفی نیلی و عباس امیری بعنوان وکلای مدافع آتنا دائمی برگزار شد. این زندانی سیاسی دی ماه سال گذشته به مدت ۲ هفته به سلول انفرادی بند۲الف سپاه پاسداران منتقل شد و از بابت برگزاری تحصن در همدردی با خانواده‌ های جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸, انتشار نامه و بیانیه های انتقادی تحت بازجوئی های فشرده قرار گرفته بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” در طی روند دادرسی محمدرضا عموزاد بعنوان قاضی شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران, مصادیق اتهامی آتنا دائمی را از بابت اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور مرتبط با تحصن اعتراضی این زندانی سیاسی و ابراز همدردی وی با خانوارهای جانباختگان اعتراضات آبان سال گذشته و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” را به دلیل انتشار نامه های اعتراضی و صدور بیانه های انتقادی از سوی این زندانی سیاسی و  همچنین اتهام “اخلال در نظم زندان” را به جهت برگزاری مراسم جشن و پایکوبی در مراسم عزاداری امام سوم شیعیان عنوان کرد”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “در طی برگزاری جلسه دادرسی به بخشی از اتهامات آتنا دائمی رسیدگی شد و با توجه به اعلام محمدرضا عموزاد, تاریخ جلسه دادرسی بعدی به وکلای این زندانی سیاسی اطلاع داده خواهد شد”.

در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی, در اعتراض به عدم رعایت اصول ابلاغ و اطلاع رسانی به وی برای حضور در جلسه دادرسی از بابت پرونده جدید خود از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرده بود. پس از آن نیز طی ۲ مرحله این فعال مدنی بدلیل عدم رعایت اصول دادرسی عادلانه از حضور در جلسه دادرسی سر باز زده بود. 

 این زندانی سیاسی از بابت ۳ اتهام در بهمن ماه ۱۳۹۸,  از سوی شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است؛ آتنا دائمی در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, پس از تحمل ۲ هفته بازجوئی در بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین که از بابت اتهامات مرتبط با برگزاری تحصن اعتراضی که به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی محبوس در این بند برگزار کرده بودند به بند زنان زندان اوین اوین بازگردانده شده بود. 

پیش از این و در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, ”حسین دائمی”, پدر “آتنا دائمی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “خبرهایی رسیده که دخترم رو به انفرادی منتقل کردن، شرایط آتنا خطرناکه و پزشک آتنا درخواست بستری فوری اورژانسی داده، دخترم رو به جای بیمارستان به انفرادی بردند. مسئولیت جان آتنای من با رئیس زندان است یعنی کسانیکه دستور انتقال به انفرادی برای دخترم را صادر کرده.

همچنین در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸و در نهمین روز از بی خبری از وضعیت “آتنا دائمی” و گسترش موجی از نگرانی در میان اعضای خانواده این زندانی سیاسی پس از مراجعه آنها به همراه خانواده های زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین به “دادسرای امنیت تهران” و پیگیری آنها “امین وزیری”, نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی به خانواده “آتنا دائمی”, فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان از احتمال بازگشائی پرونده ای جدید برای “آتنا دائمی” به دلیل ظن مسئولان امنیتی زندان اوین مبنی بر تحریک سایر زندانیان به برگزاری این تحصن از سوی “آتنا دائمی” و بازجوئی از بابت ۲ اتهام “اجتماع و تبانی و اخلال در نظم زندان” و “تبلیغ علیه نظام” به وی خبر داده بود. 

تداوم بی خبری از وضعیت آتنا دائمی, زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک در حالی است که پیش از این و در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, در تماسی کوتاه به خانواده خود از نگهداری وی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین و بازجوئی از بابت اتهامات جدید مرتبط با تحصن اعتراضی به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی که در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند خبر داده بود. 

از تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به همراه “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی”, در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند. 

همچنین در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, ”حسین دائمی”, پدر “آتنا دائمی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “خبرهایی رسیده که دخترم رو به انفرادی منتقل کردن، شرایط آتنا خطرناکه و پزشک آتنا درخواست بستری فوری اورژانسی داده، دخترم رو به جای بیمارستان به انفرادی بردند. مسئولیت جان آتنای من با رئیس زندان است یعنی کسانیکه دستور انتقال به انفرادی برای دخترم را صادر کرده. 

اعلام بازگشائی و پرونده سازی جدید برای “آتنا دائمی”, در حالی است که این فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام”توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری توسط دادگاه بدوی محکوم شده است که در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی این مدت به برای هر یک از متهمان به ۲ سال و ۱ ماه حبس کاهش پیدا خواهد کرد.

 حکم صادره بر علیه “آتنا دائمی” با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون آئین دادرسی کیفری که بر عدم ضرورت تشکیل جلسه تجدید نظر با حضور متهم و وکیل مدافع متهم در جلسه دادگاه تجدید نظر صادر و به این زندانی سیاسی ابلاغ شد. بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس برای هر یک از آنها قابل اجرا خواهد بود.

لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۱۳۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرد و هم اکنون در بند زنان زندان اوین تحمل حبس می کند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاآتنا دائمی ، اعتصاب غذا ،اطلاعات سپاهفعالان مدنیسپاه پاسدارانآتنا دائمیتبلیغ علیه نظامدادگاه انقلاب تهراناجتماع و تبانیفعالیت تبلیغی علیه نظاماطلاعات سپاه پاسداراناجتماع و تبانی علیه امنیت ملیمصطفی نیلیزندانیان سیاسیوکیل دادگستریسرکوب آزادی بیان در ایرانوکلای دادگستریزندانیان سیاسی در ایرانفعالان مدنی در ایرانآتنا دایمیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیآتنادائمیعباس امیریاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبنددوالفتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامفعالان مدنی بیانیه ۱۴اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیسلول انفرادی بند۲الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبنددوالف سپاهآتنا دائمی زندانی سیاسیآتنا دائمی زندانیآتنا دایمی زندانی سیاسیآتنا دایمی فعال حقوق کودکآتنا دائمی فعال حقوق بشرآتنا دائمی بازجوئیآتنا دائمی بازجوییتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشورمحمدرضا عموزادشعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیسلول انفرادی بند۲الففعالیت تبلیغ علیه نظامشعبه بیست و چهار دادگاه انقلاب تهرانآتنا دائمی فعال مدنیبنددوالف سپاه زندان اویناجتماع وتبانیزندانی سیاسی آتنا دائمی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: