یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محمد محمودی, فعال ملی مدنی محاکمه شد

0
941

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد محمودی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی رحیم حملبر برگزار شد. اتهامات منتسب به این فعال ملی مدنی “عضویت در گروه غیر قانونی گاماج” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمد محمودی, فعال ملی مدنی ساکن تبریز با اتهامات “عضویت در گروه غیر قانونی گاماج” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی رحیم حملبر محاکمه شد. این فعال ملی مدنی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در ارتباط با این پرونده به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “ادله اتهامی  دادگاه برای “عضویت در گروه غیر قانونی گاماج” علیه این محمد محمودی ارتباط این فعال ملی مدنی با عباس لسانی عنوان شد و این درحالی است که شخص عباس لسانی در پرونده های قضائی خود از اتهام فوق تبرئه شده و این استدلال منطقی نیست که چون با فردی در ارتباط هستی الزاماً بشود اتهاماتی را متوجه متهم کرد”. 

لازم به ذکر است, محمد محمودی در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, به همراه ایوب شیری, داوود شیری و ناصر خلوصی دیگر فعالان ملی مدنی ساکن تبریز و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرارهای وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند. 

این فعال ملی مدنی, در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی تبریز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهرستان اعمال بازجوئی های فشرده توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز پس از اتمام مراحل به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی اسامی ۱۰ نفر از شهروندان بازداشت شده در شهرهای شمال غرب کشور در جریان تجمعات اخیر را احراز و اسامی آنها را اعلام کرده بود و هویت محمد محمودی از اسامی بود که در گزارش مذکور به آن اشاره شده بود. 

بازداشت این فعال ملی مدنی در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “عابدین خرم”, فرمانده سپاه عاشورای تبریز, از بازداشت دستکم ۳۰ نفر از شهروندان فقط در تبریز در جریان این دور از تجمعات اعتراضی خبر داده بود و از این افراد با عنوان اغتشاش گر و افرادی که در این تظاهرات اعتراضی درگیری فیزیکی ایجاد کرده بودند یاد کرده بود. اعلام این تعداد از سوی این مقام امنیتی فقط در یک شهرستان با در نظر گرفتن وسعت جمعیت در شهرهای شمال غرب کشور می تواند تعداد شهروندان بازداشت شده در این مناطق را بیش از این تعداد نشان دهد. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, براساس ادعای ”حسین عبدی”, فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی؛ در جریان برگزاری تظاهرات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد به ادعای وی ۷۰ نفر از شهروندان ساکن تبریز که از آنها با عنوان “اخلال گران نظم و امنیت عمومی و اغتشاشگر” یاد کرد و در ادامه ادعای خود دلیل بازداشت این شهروندان را اقداماتی از قبیل “تخریب اموال عمومی”، “آتش زدن بانک‌ها” ذکر کردند. 

عبدی همچنین ادعا کرد؛ پس از انجام یکسری کارهای پلیسی و تخصصی ۴۸ نفر از عوامل اصلی و لیدرها و تعداد ۲۲ نفر از تخریب گران اماکن دولتی و عمومی شناسایی و طی چند عملیات جداگانه بازداشت و تحویل مراجع قضائی شدند.

استفاده مسئولان قضائی, حکومتی و امنیتی در جمهوری اسلامی از واژه “اغتشاش گر” و یا آشوبگر” و نسبت دادن آن به شهروندان معترض برای مطالبه حقوق شهروندیشان از جمله تکنیکهای آنها برای موجه نشان دادن گسترش سرکوب آزادی بیان و کشتار و رفتارهای قهرآمیز با شهروندان در کشور می باشد. همچنین تعداد افراد بازداشت شده که در این تجمعات اعتراضی از سوی ماموران امنیتی با رفتارهای قهرآمیز و خشن از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند به مراتب بیش از این اعدام و ارقام اعلام شده می باشد.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 بیان اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هافعال ترک آذریفعالان مدنی در ایرانقاضی رحیم حملبرفعالان ترک آذری در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضاعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸محمدمحمودی فعال ملی مدنیعضویت در گاماجاعتراضات شهروندان در ایرانفعال ترک اذریسرکوب فعالان ملی مدنیعضویت در تشکیلات گاماجبازداشت فعالان ترکتظاهرات اعتراضی در ایراناعتراض به گرانی بنزین در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماهفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیمحمدمحمودیرحیم حملبر دادگاه انقلاب تبریزسرکوب آزادی بیان در ایرانفعال ترک آذربایجانیتظاهرات اعتراضیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترک در ایرانآبان۱۳۹۸آبان 1398فعال ترک آذری در ایرانسرکوب فعالان ترکعضویت در گروه گاماجمحمد محمودی فعال ملی مدنیمحمد محمودی فعال ترک آذربایجانیتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانسرکوب فعالان ترک آذریفعال ترک آذربایچانیفعالان ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانآبان ماه ۱۳۹۸بازداشت فعالان ترک آذربایجانیتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398آبانماه سال ۱۳۹۸فعال ملی مدنی محمدمحمودیمحمدمحمودی فعال ترک آذریاعتراضسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینآبانماه۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهفعال ملی مدنی محمد محمودیتظاهرات اعتراض آمیزسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعالان ترک آذریاعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸محمد محمودیاعتراضات به گرانی بنزینبازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸فعال ترک محمد محمودیدادگاه انقلاب تبریزفعالان ترکفعال ملی مدنیفعال ترک آذربایجانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانآبان ماه۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸فعالان ترک اذربایجانیتظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸فعال ترک محمدمحمودیفعال ترکسرکوب فعالان مدنیرحیم حملبرفعالان ترک در ایرانآبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸فعالان ترک زبان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آباناعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: