•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

حوریه فرج زاده و پوران ناظمی, ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند

0
1201

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “حوریه فرج زاده” و “پوران ناظمی”  دو تن از فعالان مدنی بازداشت شده در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری بازداشت شده بودند ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران; طی روزهای گذشته, “حوریه فرج زاده” و “پوران ناظمی”, دو تن از بازداشت شدگان روز ۵ دی ماه سالجاری در جریان برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این ۲ فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ همزمان با آغاز حضور شهروندان برای حضور در مراسم چهلم “پویا بختیاری” از جانباختگان تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸به مدت ۴ روز در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد “حوریه فرج زاده طارانی”, خواهر “شهرام فرج زاده” از جانباختگان عاشورای سال ۱۳۸۸ نیز که برای برگزاری دهمین سالگرد برادرش به بهشت سکینه کرج رفته بود در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و پس از ساعتی در همان روز آزاد شد. 

این منبع مطاع پیرامون “پوران ناظمی”, دیگر شهروند بازداشت شده در مسیر اتوبان کرج در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸ همچنین گفت؛ وی در مسیر اتوبان تهران به سمت کرج و در حالی که وی در مسیر راه برای شرکت در مراسم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اخیر به مقصد بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و چند ساعات پس از بازداشت آزاد شده است. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “پوران ناظمی”, فعال مدنی ساکن تهران در جریان برگزاری مراسم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در مسیر اتوبان تهران به سمت کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

همچنین “حوریه فرج زاده طارانی”, شهروند ساکن تهران هم در همان روز جریان مراسم چهلمین روز جان باختن شهروندان کشته شده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در بهشت سکینه بازداشت شده بود. 

پیرامون “پوران ناظمی” لازم به ذکر است وی در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ “پوران ناظمی” به همراه “جواد لعل محمدی”, “محمد حسین سپهری”, “محمد نوری زاد”, “غلامحسین بروجردی” و “مرتضی قاسمی”, “حوریه فرج زاده”, “هاشم خواستار”, “فاطمه سپهری” و”عبدالرسول مرتضوی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود. 

 این فعال مدنی نهایتا در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, به همراه “غلامحسین بروجرودی”, یکی از بازداشت شدگان آن تجمع اعتراضی پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است, “حوریه فرج زاده طارانی”, پیش از این و در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸ به همراه ۱۰ تن دیگر از فعالان مدنی به دلیل برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری استان خراسان رضوی توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت و سپس به بند ۱-۶ واقع در زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد منتقل شدند. برخی از افراد بازداشت شده طی روزهای پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات در مشهد منتقل شده بودند. 

نهایتا در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “حوریه فرج زاده”, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل بازجوئی از بند زنان زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود که آزادی وی پس از مدتی با توجه به تبرئه اش از اتهامات منتسبه با قرار منع تعقیب وی مواجه شد. 

در برگه کیفرخواست صادره از سوی شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد آمده است؛ “اتهامات منتسب بر ”حوریه فرج زاده”, از بابت اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی”, ” فعالیت تبليغي به نفع گروهها مخالف نظام” بدلیل عدم وجود دلایل کافی از اتهامات منتسبه تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر شد”. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.