•                  
چهارشنبه , ۰۲ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 23

تداوم بازداشت۱شهروند بهائی/ آزادی سروش آزادی, شهروند بهائی اهل اصفهان

0
233

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن اصفهان که چندی پیش در پی یورش هماهنگ ماموران امنیتی به منازل دستکم۱۰ تن از شهروندان بهائی ساکن اصفهان بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن بهارستان اصفهان, که پیش از آن در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. همچنان “وحید نیازمند”, دیگر شهروند بهائی که به همراه “سروش آزادی” و ۸ شهروند بهائی دیگر در اصفهان بازداشت شده بود در بلاتکلیفی و بازداشت بسر می برد. 

لازم به ذکر است؛ سروش آگاهی شهروند بهائی ساکن اصفهان در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منازل شخصی دستکم ۹ شهروند بهائی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از آن مکان این شهروند بهائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

بازداشت “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن اصفهان در حالی صورت گرفته بود که پیش از این و در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی اصفهان با یورش به منازل شخصی “هما منوچهرزاده”, “شهاب فردوسیان”, “ساغر منوچهرزاده”, “نسیم جابری”, “مهران الله دادی”, “قدوس لطفی”, “شهباز باشی”, “وحید نیازمند”, “ناصر لطفی”, جملگی ۹ تن از شهروندان بهائی پس از تفتیش آن مکانها و ضبط برخی لوازم شخصی این شهروندان بهائی را بازداشت کرده به همراه خود به بازداشتگاه منتقل کردند. 

از زمان بازداشت این شهروندان بهائی از دلایل و حتی مصادیق حقوقی اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست اما با توجه به بازداشتهای گسترده در شهرهای مختلف کشور که در جریان تجمعات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی صورت گرفته احتمال دلایل بازداشت از بابت این تجمعات دور از ذهن نیست. 

در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, “هما منوچهرزاده”, “شهاب فردوسیان”, “ساغر منوچهرزاده”, “نسیم جابری”, “مهران الله دادی”, “قدوس لطفی”, “شهباز باشی”, هشت تن از شهروندان بهائی ساکن بهارستان اصفهان که در تاریخ ۸ آذر ماه در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه هایی بصورت جداگانه و موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

کماکان یکی شهروند بهائی دیگر بنام “وحید نیازمند”, در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد که از وضعیت وی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی شهروند بهائیآزادی شهروندان بهائی از زنداناقلیت بهاییاقلیت بهائیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان بهارستان اصفهانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان بهارستان اصفهانبهارستان اصفهانبازجوئیبازداشت شهروندان بهاییتودیع قرار وثیقهجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانسروش آزادیسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندام بهائیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایارنسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهاییشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: