جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۵بهمن ماه ۱۴۰۱، بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری ساکن سقز با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کولبرنیوز، روز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی بهزاد حکیمی زاده با تودیع وثیقه به صورت گرفته و این وکیل دادگستری باید در انتظار دریافت‌ ابلاغیه تاریخ دادرسی به پرونده قضایی خود باشد.

لازم به ذکر است، بهزاد حکیمی زاده، در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهرستان سقز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات مرکز استان کردستان منتقل شده بود.

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه بهزاد حکیمی زاده اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.