•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

آزادی ۲ فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا با تودیع وثیقه

0
780

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، دو فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا از توابع تبریز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور همزمان با تودیع وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، بابک کیومرثی و سعید سلطانی « سعید جلفالی »، دو فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام « عضویت در جمعیت های معارض کشور »،هر یک با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز آزاد شدند. این افراد در جریان تجمعات حمایتی از جمهوری آذربایجانی برای عملیات نظامی علیه کشور ارمنستان توسط نیروهای امنیتی شهرستان جلفا بازداشت شده بودند. 

لازم به ذکر است، بابک کیومرثی، در تاریخ ۱۱ آذر ماه و سعید سلطانی، هم در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و تفهیم اتهام در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بودند. 

حقوق بشر در ایران، از زمان بازداشت بابک کیومرثی و سعید سلطانی، با انتشار گزارشاتی تداوم بلاتکلیفی این فعال ملی مدنی اهل شهرستان جلفا و عدم پاسخگوئی مسئولان قضائی و اداره اطلاعات تبریز به خانواده آنها را اطلاع رسانی کرده بود. 

 بابک کیومرثی و سعید سلطانی، شهروندان ساکن شهرستان جلفا از توابع تبریز، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز، توسط ماموران امنیتی شهرستان جلفا پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شدند. 

 بابک کیومرثی پیشتر نیز در تیر ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

بابک کیومرثی، در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۰ در خانه پدری خود واقع در شهر شوشا، از توابع شهرستان جلفا از طرف نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شده بود. 

همچنین سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در سال ۱۳۸۵ در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به انتشار مطالب توهین آمیز به اقوام ترک در روزنامه ایران منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس از زندان شهرستان جلفا آزاد شد. 

سعید سلطانی، پس از آن در فروردین سال ۱۳۹۳، هم در جریان تجمع اعتراضی در شهرستان جلفا مجدّداً توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ هم در جریان تجمعی که در اعتراض به توهین برنامه تلویزیونی فیتیله به شهروندان آذری کرده بود برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد.  

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی بابک کیومرثیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری بابک کیومرثیفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی بابک کیومرثیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک بابک کیومرثیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال حقوق بشرفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان تبریزمحاکمه شهروندان آذریمحاکمه شهروندان ترکمحاکمه شهروندان ترک در دادگاهنقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی سعید سلطانیبند ۱۲ زندان تبریزبندقرنطینه زندان تبریزبابک کیومرثیبابک کیومرثی فعال ملی مدنیبابک کیومرثی فعال آذریبابک کیومرثی فعال آذربایجانیبابک کیومرثی فعال ترکبابک کیومرثی فعال ترک آذربایجانیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت بابک کیومرثیبازداشت سعیدسلطانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشت شهروندان ترکتودیع قرا وثیقهتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهتبریزحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیزندان تبریزسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک ایرانسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسعیدسلطانیسعیدسلطانی فعال آذریسعیدسلطانی فعال آذربایجانیسعیدسلطانی فعال ترکشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان ترکشهروندان ترک آذریشهروندان ترک ایرانشهروندان ترک تبریزشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: