•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, دسامبر 6

ابراهیم و سالار صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی تفهیم اتهام شدند

0
465

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ابراهیم خلیل صدیق همدانی و سالار خلیل صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از انتقال به شعبه بازپرسی در پرونده ای جدید تفهیم اتهام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، ابراهیم خلیل صدیق همدانی و پسری وی سالار خلیل صدیق همدانی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از انتقال به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه در پرونده ای جدید با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. ابراهیم خلیل صدیق همدانی و پسر وی سالار صدیق همدانی هر یک در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود هستند.  

در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, ابراهیم خلیل صدیق همدانی و پسر وی  سالار خلیل صدیق همدانی, دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, ابراهیم خلیل صدیق همدانی و در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ هم سالار صدیق همدانی, به زندان مرکزی این شهرستان بازگردانده شد

همزمان با بازگرداندن سالار خلیل صدیق همدانی، از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان این شهر در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, ابراهیم صدیق همدانی, که در اعتراض به انتقال پسرش سالار صدیق همدانی اعلام اعتصاب غذا کرده بود پس از ۱۱ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

ابراهیم خلیل صدیقی همدانی و پسرش سالار و دخترش مریم خلیل صدیقی همدانی, در تاریخ ۱۴اسفندماه۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت و پس از تحمل ۲ ماه سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهرستان منتقل شدند. 

همچنین مریم خلیل صدیقی همدانی, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ٢٥٠ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی پرونده ابراهیم خلیل صدیق همدانی و سالار خلیل صدیقی همدانی در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و با اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

همچنین در بخش دوم از همین پرونده هم توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام فیلمبرداری از مراکز نظامی هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعمال ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی اجرای ۱۵ سال حبس تعزیری برای هر یک از این افراد اجرائی شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانابراهیم خلیل اللهابراهیم خلیل صدیق همدانیابراهیم خلیل صدیقی همدانیابراهیم صدیقابراهیم صدیق همدانیابراهیم صدیقی همدانیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیهبازپرسی و تفهیم اتهام شهروندانتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامتبلیغ علیع نظامجلسه بازپرسیزندان مرکزی ارومیهزندان اوینزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی ابراهیم صدیق همدانیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی سالار صدیق همدانیزندانی عقیدتیزندانیان در زندان مرکزی ارومیهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسالار خلیل صدیق همدانیسالار خلیل صدیقی همدانیسالارخلیل صدیقی همدانیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.