•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

انتقال شارمین میمندی نژاد به بند عمومی زندان اوین

0
443

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت خیریه امام علی، از سلول انفرادی بند۲الف به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، شارمین میمندی نژاد، موسس جمعیت خیریه امام علی، محبوس در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. میمندی نژاد، از بیماری درد شدید استخوان رنج می برد و علاوه بر این از بیماری قلبی و سینوسی حاد و چندین بیماری دیگر در رنج است. 

زهرا رحیمی خامنه، همسر شارمین میمندی نژاد ضمن اعلام این خبر صفحه شخصی خود نوشت: ” امروز به بند عمومی زندان اوین منتقل شد ه است. هنوز از تبدیل قرار ایشان اطلاعی در دست نیست.”

در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، روابط عمومی موسسه خیریه امام علی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی شارمین میمندی نژاد، موسس این گروه خیریه خواستار اجازه دسترسی وی به خدمات پزشکی و حق درمان را شده بود. 

 در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، زهرا رحیمی خامنه، همسر شارمین میمندی نژاد، پس از حضور در شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین و اتمام مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام همزمان با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال به بهانه عدم توانائی در تامین مبلغ وثیقه تا پایان وقت اداری بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه مذکور بطور موقت آزاد شد. 

علیرغم بروز این بیماریها در شارمین میمندی نژاد، قرار بازداشت وی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای دومین بار از زمان بازداشت به مدت ۱ ماه دیگر تمدید شد. 

در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، روابط عمومی جمعیت امام علی خبر از تمدید قرار بازداشت شارمین میمندی نژاد, در مورد وضعیت حقوقی پرونده قضائی وی اعلام کرده بود: ““بخش تحقیقات اولیه محرمانه است و نمی‌توان آن را رسانه‌ای کرد اما اینکه آقای میمندی نژاد به وکیل دسترسی ندارد، کار را سخت کرده است و اصلا نمی‌توانیم ایشان را ملاقات کنیم، سی روز است که به طور کامل در انفرادی هستند و شرایط سختی دارند. با توجه به اینکه او یک فرد خوش سابقه است و همه به نیکوکاری ایشان را می‌شناسند، نمی‌دانیم چرا باید در زندان باشند؟”

در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای, کتایون افرازه و شارمین میمندی نژاد, پس از تفتیش و ضبط وسایل دفتر آن موسسه به دستور قضائی پلمپ شد. 

کتایون افرازه  و مرتضی کی منش, دو عضو جمعیت امام علی پیش از این در تاریخهای ۳۱ تیر ماه و ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

همچنین پس از تفتیش این موسسه همه مدارک مالی و اداری که در دفتر جمعیت وجود داشت به علاوه کامپیوترها، لپ تاپ‌ها و سرورها، همگی از آن مکان منتقل و دفت راین موسسه پلمپ شد. همچنین منازل شخصی این افراد نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شد. 

ماموران امنیتی در زمان ورود به خانه‌ای که مرتضی کی منش در آن زندگی می کرد متوسل به خشونت و ضرب و شتم شدند و حکم قضایی مورد ادعای ایشان برای تفتیش خانه به صورت کامل مشاهده نشد. این افراد از او خواستند که با نامزدش کتایون افرازه, تماس بگیرد که وی از این کار امتناع کرده بود اما به دلیل اینکه کتایون افرازه خود نگران شده به همراه خواهرش به آنجا مراجعه کرد او نیز توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

در ادامه  نیروهای امنیتی به همراه مرتضی کی منش و کتایون افرازه به خانه‌های خانواده‌هایشان مراجعه کرده و آنجا را نیز مورد تفتیش و بررسی قرار داده بودند.

همچنین وبسایت جمعیت امام علی همزمان با پلمپ این موسسه از دسترس خارج شد. جمعیت امام علی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۹از حمله سایبری به حساب‌های کاربری چند نفر از اعضای آن موسسه خبر داده بود.

براساس اطلاعات موجود در موسسه امام علی شارمین میمندی نژاد بعنوان موسس جمعیت امداد دانشجوئی و مردمی امام علی, کتایون افرازه  بعنوان بازرس علی‌البدل و مرتضی کی منش با عنوان مسئول امور رسانه ای در موسسه امام علی فعالیت می کنند. 

بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقرار بازداشت شارمین میمندی نژادموسسه امام علیموسسه امام علی در تهرانموسسه خیریه امام علیمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمدیر عامل موسسه امام علیمرتضی کی منش موسسه امام علینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهمسر شارمین میمندی نژادپلمپ موسسه امام علیپرونده موسسه امام علیپرونده موسسه خیریه امام علیامان محمد خجملیاعضای موسسه امام علیاعضای موسسه خیریه امام علیبند ۲ الفبند ۲ الف در زندان اوینبند ۲ الف زندان اوینبند ۲ الف زندان اینبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند ۲ الف سپاه در زندان اوینبند ۲۰۹ زندان اوینبند ۲الفبند ۲الف سپاهبند امنیتی ۲ الفبند2الفبند2الف سپاهبند۲ الفبند۲ الف اطلاعات سپاهبند۲ الف سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجویی در بند ۲ الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشت شارمین میمندیبازداشت شارمین میمندی نژادجمعیت امام علیجمعیت خیریه امام علیحق در مانحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیزندان اوینزهرا رحیمی خامنه موسسه امام علیزهرارحیمی همسر شارمین میمندی نژادسلول انفرادی بند ۲ الف سپاهسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند ۲ الف سپاهسلول انفرادی در زندان اوینشارمین میمندی نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: