•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

محکومیت علیرضا کفایی به تحمل حبس تعزیری توام با تعلیق/ اسناد

0
313

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست مستشاران رجب علی بلادی و محمدمهدی صالحی، با صدور دادنامه ای علیرضا کفائی، معلم بازنشسته را به تحمل حبس تعزیری با طول مدت تعلیق محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرضا کفائی، معلم بازنشسته و رئیس انجمن اسلامی معلمان گچساران، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویر احمد، با اتهام توهین به رهبری در فضای مجازی تلگرام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۱ ساله محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی هم صادر شده بود . بدون تشکیل جلسه دادرسی در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد. 

این فعال صنفی فرهنگیان ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “رای دادگاه تجدید نظر علیه اینجانب علیرضا کفایی صادر شد. بدون آنکه اجازه دفاع حضوری داشته باشم. « ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و بنا به وضع خاص متهم از جهت کهولت سن و فقدان سابقه کیفری متهم و پیش بینی اصلاح متهم …. قرار تعلیق اجرای مجازات حبس به مدت یکسال ….».”

لازم به ذکر است، علیرضا کفائی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، به جلسه دادرسی در شعبه دادگاه شهرستان گچساران برای تاریخ رسیدگی ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، احضار شد و پس از تشکیل جلسه و اخذ دفاعیات وی در مرحله بدوی دادرسی وی از بابت اتهام « توهین به رهبری در فضای مجازی » به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۱ ساله محکوم شد. 

علیرضا کفائی، در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، توسط  ماموران سازمان اطلاعات سپاه گچساران در محل کارش بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۰ بهمن ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

پیش از این یک منبع نزدیک به خانواده علیرضا کفائی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفته بود: “نیروهای سازمان اطلاعات سپاه، به قصد بازداشت وی به منزلش مراجعه کردند، اما به دلیل عدم حضور وی در منزل به محل کارش در مجتمع آموزشی شهید تاجگردون رفته و همانجا او را بازداشت می‌کنند و سپس به دادستانی منتقل کردند.”

لازم به ذکر است که علیرضا کفایی رئیس انجمن اسلامی معلمان گچساران، عضو انجمن اسلامی معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد و دبیر شورای اصلاح‌طلبان گچساران است.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به عنوان قائم مقام ستاد حسن روحانی در شهرستان گچساران فعالیت می‌کرد.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان گچسارانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال فرهنگیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی معلمانمنطقه چرام استان کهگیلویه و بویر احمدمنطقه درشک استان کهگیلویه و بویر احمدمحاکمه علیرضا کفاییمحاکمه علیرضا کفائیمدرسه های استان کهگیلویه و بویراحمدمعلممعلم زندانیمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانمعلمانمعلمان گچسارانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان دربندمعلمان زندانیمعوقات مزدی فرهنگیان ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانچرام استان کهگیلویه و بویراحمدکانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانگچساراناتهام توهین به رهبریاخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کهگیلویه و بویر احمداستان کهگیلویه و بویراحمدتوهین به رهبریتودیع قرار کفالتتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتجمع اعتراضی معلمان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری معلمان ایرانتعلیق حبس تعزیریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی معلمان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریدادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمددادگاه انقلاب گچساراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمدزندان گچسارانسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانشهرستان چرام استان کهگیلویه و بویر احمدشهرستان گچسارانشعبه دادگاه انقلاب گچسارانطول مدت تعلیقعلیرضا کفاییعلیرضا کفائیعلیرضا کفائی محاکمهعلیرضاکفاییعلیرضاکفائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: