•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

محکومیت علیرضا کفایی به تحمل حبس تعزیری توام با تعلیق/ اسناد

0
712

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست مستشاران رجب علی بلادی و محمدمهدی صالحی، با صدور دادنامه ای علیرضا کفائی، معلم بازنشسته را به تحمل حبس تعزیری با طول مدت تعلیق محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرضا کفائی، معلم بازنشسته و رئیس انجمن اسلامی معلمان گچساران، توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویر احمد، با اتهام توهین به رهبری در فضای مجازی تلگرام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۱ ساله محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی هم صادر شده بود . بدون تشکیل جلسه دادرسی در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد. 

این فعال صنفی فرهنگیان ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “رای دادگاه تجدید نظر علیه اینجانب علیرضا کفایی صادر شد. بدون آنکه اجازه دفاع حضوری داشته باشم. « ۶ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و بنا به وضع خاص متهم از جهت کهولت سن و فقدان سابقه کیفری متهم و پیش بینی اصلاح متهم …. قرار تعلیق اجرای مجازات حبس به مدت یکسال ….».”

لازم به ذکر است، علیرضا کفائی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، به جلسه دادرسی در شعبه دادگاه شهرستان گچساران برای تاریخ رسیدگی ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، احضار شد و پس از تشکیل جلسه و اخذ دفاعیات وی در مرحله بدوی دادرسی وی از بابت اتهام « توهین به رهبری در فضای مجازی » به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۱ ساله محکوم شد. 

علیرضا کفائی، در تاریخ ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، توسط  ماموران سازمان اطلاعات سپاه گچساران در محل کارش بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۰ بهمن ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

پیش از این یک منبع نزدیک به خانواده علیرضا کفائی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفته بود: “نیروهای سازمان اطلاعات سپاه، به قصد بازداشت وی به منزلش مراجعه کردند، اما به دلیل عدم حضور وی در منزل به محل کارش در مجتمع آموزشی شهید تاجگردون رفته و همانجا او را بازداشت می‌کنند و سپس به دادستانی منتقل کردند.”

لازم به ذکر است که علیرضا کفایی رئیس انجمن اسلامی معلمان گچساران، عضو انجمن اسلامی معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد و دبیر شورای اصلاح‌طلبان گچساران است.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به عنوان قائم مقام ستاد حسن روحانی در شهرستان گچساران فعالیت می‌کرد.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامعلم زندانیتوهین به رهبریمعلمان دربندسرکوب فرهنگیان در ایرانمعلمان ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب معلمان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهمحاکمه علیرضا کفاییفرهنگیان گچسارانمعلمفعال صنفی معلمانحقوق شهروندی در ایرانسرکوب معلمان در ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهنقض حقوق بشر در ایران 4علیرضاکفائیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانمنطقه درشک استان کهگیلویه و بویر احمدمعلمان گچسارانحقوق بشرزندان گچسارانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانگچسارانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانعلیرضا کفائیفرهنگیاناتهام توهین به رهبریعلیرضاکفاییدادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمدشعبه دادگاه انقلاب گچسارانحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیکانون صنفی معلمان ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانمعلمان ایران فعالتجمع اعتراضی معلمان ایرانعلیرضا کفاییفعال صنفی فرهنگیان ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانشهرستان گچساراندادگاه انقلاب گچسارانعلیرضا کفائی محاکمهحبس تعزیریفعالان صنفی معلمانفعال فرهنگینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیمنطقه چرام استان کهگیلویه و بویر احمدشهرستان چرام استان کهگیلویه و بویر احمددادگاه تجدیدنظرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانفرهنگیحقوق شهروندی درایرانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانسرکوب آزادی عقیدهمعلمانفرهنگی معلمسرکوب آزادی اندیشه در ایرانچرام استان کهگیلویه و بویراحمددادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمدحقوق شهروندینقض حقوق بشرکانون صنفی معلمانسرکوب آزادی بیانفرهنگیان ایرانحقوق شهروندی معلمان در ایرانفعال صنفی فرهنگیاناستان کهگیلویه و بویراحمدفعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمدرسه های استان کهگیلویه و بویراحمدتعلیق حبس تعزیریمعلمان در ایراناستان کهگیلویه و بویر احمدمعلمان زندانیسرکوب آزادی بیان و قلمفرهنگیان در ایرانتحصن فرهنگیانتودیع قرار کفالتحقوق بشر زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمحاکمه علیرضا کفائیطول مدت تعلیق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.