•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

پریسا رفیعی تبرئه شد اما پرونده با اعتراض دادستان به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد

0
654

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در زندان اوین را در پرونده دوم وی تبرئه کرد اما به علت اعتراض دادستان به این حکم پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، پریسا رفیعی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوئی محبوس در بند زنان زندان اوین، در دومین پرونده قضائی خود از اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری تبرئه شد اما به علت اعتراض دادستان تهران به این حکم پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. این حکم روز جاری به مصطفی نیلی وکیل مدافع پریسا رفیعی ابلاغ شد. این زندانی سیاسی در حال حاضر دوران حبس تعزیری۱ ساله خود از بابت دیگر پرونده قضائی اش را سپری می کند. 

سلطان علی رفیعی، پدر این زندانی سیاسی با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “جناب آقای نیلی وکیل پریسا رفیعی، امروز با مراجعه به شعبه۲۶دادگاه انقلاب تهران متوجه شده حکمی تبرئه صادره برای پریسا از بابت پرونده دوم که به خاطر نامه سرگشاده اش پیرامون شرایط ناگوار دوران بازداشت، تشکیل گردیده، با اعتراض دادستان تهران مواجه گشته و به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است!”

لازم به ذکر است، جلسه دادرسی به این پرونده در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، با حضور پریسا رفیعی وکیل مدافع وی مصطفی نیلی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار و دفاعیات متهم و همچنین ضابط پرونده در این جلسه دادرسی مورد بررسی قرار گرفته بود. 

پریسا رفیعی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از انتقال به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پس از قرائت کیفرخواست صادره توسط بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین از سوی ایمان افشاری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است، جلسه اول بازپرسی پریسا رفیعی، در تاریخ ۲۹ مرداد ماه و دومین جلسه بازپرسی هم در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرس حاج مرادی، برگزار شده بود. 

 در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, شعبه دیوان عالی کشور, حکم صادره توسط دادگاه بدوی و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بر علیه پریسا رفیعی را عینا تائید و این فعال دانشجوئی از تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹,  برای تحمل حبس تعزیری به زندان اوین مراجعه کرد. 

پریسا رفیعی, فعال صنفی و دانشجوی دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران, در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸,  توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر با اتهامات با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ۲ سال ممنوع الخروجی و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها محکوم شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, زمانی که این فعال دانشجوئی در محل شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برای برگزاری جلسه دادرسی حاضر شده بود مطلع شد که جلسه دادرسی با توجه به استیذان رئیس قوه قضائیه در ارتباط با پرونده های امنیتی در مرحله تجدیدنظر خواهی برگزار نخواهد شد و حکم قطعی پس از ۲ هفته به متهمان ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ پریسا رفیعی, عصر روز ۶ اسفندماه ۱۳۹۶ در مقابل درب قدس دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده این فعال دانشجوئی در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ با قید وثیقه از از زندان اوین آزاد شده بود . 

با آغاز روند دادرسی, پریسا رفیعی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت، ماشالله احمد زاده، با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال صنفی دانشجویان در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، با انتشار نامه ای سرگشاده اعلام کرده بود:“بازجوی پرونده با تایید و همراهی بازپرس پرونده به صورت کاملا غیرقانونی مرا برای انجام تست بکارت به پزشک قانونی واقع در خیابان بهشت اعزام کردند که با مقاومت قاطعانه‌ام علیرغم تهدیدها و فشارهای فراوان موفق به انجام آن نشدند. همچنین درخواست مصرانه من مبنی بر طرح شکایت از چنین روند غیرقانونی را نپذیرفته و مسکوت گذاشتند”.

پریسا رفیعی و بسیاری از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویان در حالی به تحمل حبس و شلاق و محرومیت از حقوق شهروندی محکوم می شوند که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوران مبارزات انتخاباتی اش ادعا کرده بود دانشگاه را به جای امنیتی کردن، برای استاد و دانشجو امن کند، روحانی در مراسم معرفی وزیر آموزش و پرورش جدیدش به مجلس در تاریخ ۷  آبان ماه ۱۳۹۶ نیز دوباره بر دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی تاکید کرد و  ادعا کرده بود:‌ هر چه در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان بنده بعنوان رئیس جمهور و دولت ۱۲ به عهد خود وفادار خواهیم بود بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد!

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال دانشجویی پریسا رفیعیفعال دانشجویی پریسارفیعیفعال دانشجوئی پریسا رفیعیقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریمحاکمه پریسا رفیعیمحاکمه پریسارفیعیمدعی العموممصطفی نیلینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیپریسا رفیعیپریسا رفیعی فعال دانشجوییپریسا رفیعی فعال دانشجوئیپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجویانپریسا رفیعی فعال صنفی دانشجوئیپریسارفیعیپریسارفیعی زندانی سیاسیایمان افشارایمان افشار یایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری دادگاه انقلاب تهرانبازداشت پریسا رفیعیتفهیم اتهام پریسا رفیعیتبرئهتبرئه پریسا رفیعیتبرئه از اتهامتبرئه در دادگاهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم تبرئهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶دادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدید نظر استان تهراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهراندادستان تهرانشعبه 26شعبه 26 دادگاه انقلابشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانصدور حکم تبرئه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: