شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

حسیم میرزایی، شهروند اهل جوانرود محاکمه شد

0
825

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حسیم میرزایی، شهروند اهل جوانرود، توسط شعبه دادگاه انقلاب در تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، حسیم میرزایی – اهل شهرستان جوانرود، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات مرتبط با « احزاب کُرد مخالف نظام » محاکمه شد. این شهروند اهل جوانرود در شهریور ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی ۵ روز بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان گفت: “اتهام مطروحه علیه این شهروند همکاری با احزاب کرد مخالف نظام عنوان شده است. بخشی از پرونده از سوی دستگاههای امنیتی در تهران مورد بررسی قرار گرفته بود و به همین علت، جلسه‌ رسیدگی به اتهامات آقای میرزایی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شده است.”

لازم به ذکر است، حسین میرزائی، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان جوانرود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و تحمل ۵ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹ با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین گفته میشود این شهروند ساکن شهرستان جوانرود، پیش از این هم در سال ۱۳۹۸، توسط یکی از ارگانهای امنیتی شهرستان مذکور احضار و مورد بازجوئی و تهدید به پرونده سازی قرار گرفته بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاشهروندان کورد در ایراناحزاب کردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظامشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیحسیم میرزائی شهرستان جوانرودشهروندان کورداحزاب کوردی در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیجوانرود استان کرمانشاهحبس تعزیریاحزاب کورد در ایرانشهروندان کرداحزاب سیاسی کرددادگاه انقلاب در تهرانبازداشت شهروندان کوردمحاکمه حسیم میرزائیاحزاب کرد ایراناحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالفاحزاب کوردستانصدر حکم حبس تعزیریمحاکمه حسیم میرزاییکردستاناحزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیحسیم میرزاییدادگاه انقلاباحزاب کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالفشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت حسیم میرزاییدادگاه انقلاب تهرانشهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامدادگاه انقلاب شهرستان جوانرودبازداشت حسیم میرزائیاستان کردستانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبساحزاب سیاسی کرد مخالف نظامحکم حبس تعزیریحسیم میرزائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: