•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

حسیم میرزایی، شهروند اهل جوانرود محاکمه شد

0
473

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حسیم میرزایی، شهروند اهل جوانرود، توسط شعبه دادگاه انقلاب در تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، حسیم میرزایی – اهل شهرستان جوانرود، توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات مرتبط با « احزاب کُرد مخالف نظام » محاکمه شد. این شهروند اهل جوانرود در شهریور ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی ۵ روز بعد با تودیع وثیقه آزاد شد. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان گفت: “اتهام مطروحه علیه این شهروند همکاری با احزاب کرد مخالف نظام عنوان شده است. بخشی از پرونده از سوی دستگاههای امنیتی در تهران مورد بررسی قرار گرفته بود و به همین علت، جلسه‌ رسیدگی به اتهامات آقای میرزایی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شده است.”

لازم به ذکر است، حسین میرزائی، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان جوانرود بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و تحمل ۵ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹ با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین گفته میشود این شهروند ساکن شهرستان جوانرود، پیش از این هم در سال ۱۳۹۸، توسط یکی از ارگانهای امنیتی شهرستان مذکور احضار و مورد بازجوئی و تهدید به پرونده سازی قرار گرفته بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحاکمه حسیم میرزاییمحاکمه حسیم میرزائینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشت حسیم میرزاییبازداشت حسیم میرزائیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانجوانرود استان کرمانشاهحکم حبس تعزیریحبس تعزیریحسیم میرزاییحسیم میرزائیحسیم میرزائی شهرستان جوانروددادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب شهرستان جوانروددادگاه انقلاب صدور حکم حبسسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیصدر حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: