•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

محکومیت میثم جولانی و علی خیرجو به تحمل حبس تعزیری و شلاق/ سند

0
604

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ دی ماه۱۳۹۹، شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، به ریاست قاضی سجاد حبیبی، با صدور دادنامه ای میثم جولانی و علی خیرجو، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن این استان را به تحمل حبس تعزیری و شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۹، میثم جولانی – فرزند: حبیب الله و علی خیرجو – فرزند: عوض، دو فعال ملی مدنی ساکن استان اردبیل، توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به ریاست قاضی سجاد حبیبی از بابت اتهام « اخلال در نظم عمومی از ظریق ایجاد هیاهو و جنجال » در مجموع به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضریه شلاق تعزیری محکوم شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مذکور در این گزارش در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. اتهام مذکور از بابت بازداشت این شهروندان در جریان اعتراضات مهر ماه سالجاری که در پی عملیات نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان صورت گرفته بود برگزار خواهد شد. این ۲ فعال ملی مدنی در بخش اول از همین پرونده توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل محاکمه و در انتظار ابلاغ حکم دادرسی هستند. حکم مذکور امروز به این فعالان ملی مدنی ابلاغ شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ استان اردبیل، میثم جولانی و علی خیرجو از بابت اتهام « اخلال در نظم عمومی از ظریق ایجاد هیاهو و جنجال » مستنداً به ماده ۶۱۸ از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ و مفاد ۱۸ و ۱۹ و ۱۲۵ و ۱۳۷ از قانون مجازات منصوب ۹۲ و تبصره ماده ۲ و ۱۳ از کانون کاهش مجازات حبس تعزیری ۹۹ و مراعات بند های ب و ت ماده ماده ۱۸ هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.”

لازم به ذکر است، میثم جولانی و علی خیرجو، از بابت بخش اول از همین پرونده در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، عضویت در گروههای و کانالهای معاند نظام در فضای مجازی، مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام » محاکمه و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. 

علی خیرجو و میثم جولانی، جهت محاکمه در بخش اول از همین پرونده که در این گزارش حکم آن صادره پیش از این و در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹،  به شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ اردبیل احضار و دفاعیات خود را از بابت اتهام « مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال »، به دادگاه ارائه کردند. 

پیش از این نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام علی خیرجو و میثم جولانی، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شده بود. 

میثم جولانی و علی خیرجو، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان اردبیل بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل و در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه ۶ تن دیگر از بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است، میثم جولانی در پرونده ای دیگر مربوط به بازداشت وی در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، در تاریخ  ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تشکیل جلیه واخواهی، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل، از بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف، به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

میثم جولانی, در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. 

 این فعال ملی مدنی،  پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

میثم جولانی, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است، طی ماههای اخیر با توجه به درگیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ فشارهای امنیتی بر فعالان ملی مدنی آذربایجان که ساکن مناطق شمال غرب ایران هم هستند بیش از پیش شده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک ‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک ‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید کرده است. 

برچسب هافعال ملی مدنی میثم جولانیفعال آذری علی خیرجوفعال آذربایجانیفعال آذربایجانی میثم جولانیفعال آذربایجانی علی خیرجوفعال ترکفعال ترک میثم جولانیفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری علی خیرجوفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی میثم جولانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال ترک علی خیرجومیثم جولانیمیثم جولانی فعال ملی مدنیمیثم جولانی فعال آذریمیثم جولانی فعال آذربایجانیمیثم جولانی فعال ترکمیثم جولانی فعال ترک آذریمیثم جولانی فعال ترک آذربایجانیمیثم جولانی اوجاقمحاکمه میثم جولانیاداره اطلاعات شهرستان اردبیلبازداشت میثم جولانیبازداشت علی خیرجوحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه کیفری دو شهرستان اردبیلدادگاه انقلاب صدور حکم حبسشهرستان اردبیلشعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲شعبه ۱۱۰دادگاه کیفری ۲شعبه۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیلشعبه۱۱۰ دادگاه کیفری۲شعبه۱۱۰دادگاه کیفری دوشعبه۱۱۰دادگاه کیفری۲صدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبسصدور حکم حبس و تبعیدصدور حکم حبس توام با تبعیدصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکمصدورحکم حبسصدورحکم حبس تعزیریصدورحکم زندانصدورحکم شلاقعلی خیرجوعلی خیرجو فعال ملی مدنیعلی خیرجو فعال ترکعلی خیرجو فعال ترک آذربایجانیعلی خیرجو صدور حکم شلاقعلی خیرجو صدورحکم حبس تعزیریعلی خیرجوفعال ترک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.