•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

محکومیت رضا « نوید » میهمن دوست به تحمل حبس تعزیری

0
368

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، با صدور دادنامه ای، رضا « نوید » میهن دوست، کارگران سینما و نویسنده را در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رضا « نوید » میهمن دوست – متولد تیر ماه سال ۱۳۵۱ – اهل شهرستان نوشهر –  نویسنده، تدوینگر و کارگران سینما توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، از بابت اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروههای معاند نظام » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال هنری در آذر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل اشد مجازات از بابت اتهام یعنی تحمل ۳ سال حبس تعزیری برای وی اجباری خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران رضا « نوید » میهمن دوست، از بابت اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروههای معاند نظام » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، رضا « نوید » میهن دوست، در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و پس از بازداشت به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد و پس از تحمل بازجوئی های فشرده در حالی که از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده بود و اتمام مراحل بازپرسی در بهمن ماه ۱۳۹۸، در حالی که ۲ ماه را در بازداشت گذرانده بود با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحبس تعزیریدادگاهدادگاه انقلابدادگاه تجدیدنظراقدام علیه امنیت ملیدادگاه انقلاب تهرانفعالیت تبلیغی علیه نظامعضویت در تشکیلات‌ها و فعالیت تبلیغی علیه امنیت ملیشعبه ۲۸ دادگاه انقلابصدور حکم حبسشعار نویسیشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه 28 دادگاه انقلابصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریدادگاه انقلاب صدور حکم حبساقدام علیه امنیتی ملیشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعارنویسیشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس تعزیریفعالیت تبلیغیاجرای حکم حبس تعزیریاقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتیاحکام حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیمحمد مقیسه دادگاه انقلابشعبه28 دادگاه انقلابقاضی عموزاداقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتمحمدرضا عموزادصدورحکم حبس تعزیریابلاغ حکم حبس تعزیریصدور احکام حبس تعزیریمحمدرضاعموزادحکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریآزادی پس از اتمام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس توام با تبعیداقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشوراتهام فعالیت تبلیغی علیه نظامبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبس و تبعیدصدر حکم حبس تعزیریاقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویتتائید حکم حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیرشعبه28دادگاه تجدیدنظرشعبه28 دادگاه تجدیدنظرشعبه28 دادگاه انقلاب تهراناقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظامشعبه 28دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و هشتشعبه28 دادگاه انقلاب در تهرانقاضی محمدرضا عموزادقاضی محمدرضاعموزادشعبه بیست و هشت دیوان عالی کشورمحمدرضا عموزاد قاضیشعبه 28دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ محمدرضا عموزادرضا میهن دوستنوید میهن دوستنویدمیهن دوستشعبه 28رضامیهن دوستدادگاه انقلاب محمدرضا عموزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: