•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

محکومیت رضا « نوید » میهمن دوست به تحمل حبس تعزیری

0
428

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، با صدور دادنامه ای، رضا « نوید » میهن دوست، کارگران سینما و نویسنده را در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رضا « نوید » میهمن دوست – متولد تیر ماه سال ۱۳۵۱ – اهل شهرستان نوشهر –  نویسنده، تدوینگر و کارگران سینما توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، از بابت اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروههای معاند نظام » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال هنری در آذر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل اشد مجازات از بابت اتهام یعنی تحمل ۳ سال حبس تعزیری برای وی اجباری خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران رضا « نوید » میهمن دوست، از بابت اتهام « اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروههای معاند نظام » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، رضا « نوید » میهن دوست، در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و پس از بازداشت به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد و پس از تحمل بازجوئی های فشرده در حالی که از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده بود و اتمام مراحل بازپرسی در بهمن ماه ۱۳۹۸، در حالی که ۲ ماه را در بازداشت گذرانده بود با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هادادگاه انقلاب تهرانشعبه 28 دادگاه انقلابشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانمحمد مقیسه دادگاه انقلابصدور احکام حبس تعزیریاتهام فعالیت تبلیغی علیه نظامصدور حکم حبس تعزیرقاضی محمدرضا عموزادنویدمیهن دوستفعالیت تبلیغی علیه نظامصدور حبس تعزیریشعبه28 دادگاه انقلابمحمدرضاعموزادبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریشعبه28دادگاه تجدیدنظرقاضی محمدرضاعموزادشعبه 28عضویت در تشکیلات‌ها و فعالیت تبلیغی علیه امنیت ملیمحکومیت به حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریقاضی عموزادحکم حبس تعزیریشعبه28دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه تجدیدنظرشعبه بیست و هشت دیوان عالی کشوررضامیهن دوستحبس تعزیریشعبه ۲۸ دادگاه انقلابفعالیت تبلیغیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماجرای حبس تعزیریشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانشعبه28 دادگاه انقلاب تهرانمحمدرضا عموزاد قاضیدادگاه انقلاب محمدرضا عموزاددادگاهصدور حکم حبسدادگاه انقلاب صدور حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتآزادی پس از اتمام حبس تعزیریصدور حکم حبس و تبعیداقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظامشعبه 28دادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلابشعار نویسیاقدام علیه امنیتی ملیاقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغاتی و تشکیلاتیمحمدرضا عموزادصدور حکم حبس تعزیر یصدر حکم حبس تعزیریشعبه 28دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ محمدرضا عموزاددادگاه تجدیدنظرشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلاباحکام حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریصدور حکم حبس توام با تبعیداقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویتشعبه بیست و هشترضا میهن دوستاقدام علیه امنیت ملیشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعارنویسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیابلاغ حکم حبس تعزیریاقدام علیه امنیت ملی به قصد برهم زدن امنیت کشورتائید حکم حبس تعزیریشعبه28 دادگاه انقلاب در تهراننوید میهن دوست

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.