•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

بحران ویروس کرونا: ابتلای دستکم ۹ زندانی و مرگ ۱نفر در زندان تهران بزرگ

0
363

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابتلای امیرحسین مرادی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری, محبوس تیپ ۵ بند ۲ سلول شماره ۱۴ زندان تهران بزرگ که روز گذشته پس از ابتلا به ویروس کرونا ادعا شده بود که به قرنطینه منتقل شده است در تیپ ۱ زندان تهران بزرگ و در سلول انفرادی معروف به دربسته نگهداری می شود. ممانعت از اعزام امیرحسین مرادی در پی دستور ارگانهای امنیتی صورت گرفته است. همچنین دیگر زندانیان محبوس در تیپ ۵ در پی ابتلای امیرحسین مرادی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. تا به امروز دستکم ۹ زندانی در تیپهای مختلف زندان تهران بزرگ به ویروس کرونا مبتلا شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری و محبوس در تیپ ۵ بند ۲ سلول شماره ۱۴ زندان تهران بزرگ, در پی مثبت شدن جواب آزمایش به بهانه انتقال به قرنطینه بیماران کرونا, به سلول انفرادی « سوئیت » شماره ۱۱ تیپ ۱ زندان تهران بزرگ منتقل شد. همچنین تا  این لحظه ۹ نفر از زندانیان محبوس در تیپهای زندان تهران بزرگ به ویروس کرونا مبتلا شدند که از میان آنها ۱ نفر جان خود را از دست داده است. بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های سراسر کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پس جواب مثبت آزمایش امیرحسین مرادی, مسئولان زندان تهران بزرگ نه تنها این زندانی را به بیمارستان و یا قرنطینه مجهز منتقل نکردند بلکه وی را در تیپ ۱ سلول انفرادی « سوئیت » شماره ۱۱معروف به دربسته در این زندان  نگهداری می کنند. همچنین جمیل قهرمانی, سعید تمجیدی، محمد رجبی، میلاد ارسنجانی, محمد تقی پاک پور, محمد آدم و علی بی کس و چند زندانی دیگر که در بند موسوم به آبانی ها محبوس بودند به بهانه انتقال به قرنطینه به سلول انفرادی شماره ۱۱ « سوئیت » واقع در تیپ ۱ زندان تهران بزرگ منتقل کردند. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون وضعیت سایر زندانیان محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ در ادامه گفت: “مهرداد محمدنژاد, محمد حبیبی و سهیل عربی از جمله زندانیان سیاسی هستند که در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ بسر می برند. پس از اعلام جواب مثبت آزمایش امیرحسین مرادی, زندانیان محبوس در این تیپ با هزینه شخصی خود اقدام به خرید مواد ضدعفونی کننده محیط از قبیل دتول, مواد شوینده و سایر اقلام مورد نیاز برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس کرونا کردند و هیچگونه تلاشی برای ضدعفونی کردن محیط زندان تهران بزرگ از سوی مسئولان این زندان صورت نگرفته است”. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت ابتلای زندانیان مبتلا به ویروس کرونا افزود: “تا به امروز در تیپ ۱ تعداد ۱ نفر, در تیپ ۲ هم ۱ نفر و در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ تعداد ۷ نفر جواب آزمایش کرونای آنها مثبت اعلام شد که متاسفانه فرد مبتلا به ویروس کرونا در تیپ ۱ جان خود را از دست داد”. 

لازم به ذکر است, در ساعات پایانی روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از ابتلای امیرحسین مرادی, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, امیرحسین مرادی, محمد رجبی و سعید تمجیدی, سه شهروند ساکن تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ, که در اوایل بهمن ماه سالجاری طی ۲ جلسه دادرسی با اتهامات “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی”, “مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب”, “خروج غیرقانونی از کشور”, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند به اعدام محکوم شدند و علاوه بر این در مجموع به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند. 

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان اوین، زندان تهران بزرگ و سایر زندانهای کشور علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند. اسماعیل عبدی و نگین قدمیان از جمله این زندان به ترتیب در چهارمین و سومین سال از دوره محکومیت ۵ ساله خود بسر می‌برند که در کنار دهها زندانی عقیدتی دیگر تاکنون اقدامی برای اعزام آنان به مرخصی صورت نگرفته است. همزمان همسر نازنین زاغری، زندانی محبوس در اوین از احتمال ابتلای وی به بیماری کرونا خبر داده است. نازنین زاغری نیز در بند زنان زندان اوین در حال سپری چهارمین سال از محکومیت ۵ ساله خود است.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز یکشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۹۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین۵۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۱۷۵ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس دربند ۵ زندان شیبان اهواز در پی مشکوک بودن این ۲ زندانی سیاسی برای آلودگی به ویروس کرونا از بند خارج و به قرنطینه منتقل شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانویروسویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹کروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانکروید ۱۹کروید۱۹گزارش نقض حقوق بشر در ایرانآلودگی به ویروس کروناابتلا به بیماری کرونااخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاستان خوزستان بیماری کرونابیماریبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانتیپ یک زندان تهران بزرگتیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتیپ۵ زندان تهران بزرگحق در مانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در زندانهای ایرانزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی بیمارزندانی سیاسیزندانیان محروم از حق درمانزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان در زندان تهران بزرگزندانیان زندان تهران بزرگزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: