•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

احتمال اجرای حکم قطع انگشتان دست هجده تن در زندان تهران بزرگ طی روزهای آینده

0
1479

حکم قطع  انگشتان دست ۱۸ تن از زندانیان جرائم مرتبط با سرقت و رد مال, محبوس در تیپ یک زندان تهران بزرگ «فشافویه» ظرف چند روز آینده اجرا خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظرف چند روز آینده ۱۸ تن از زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ «فشافویه» که با جرائم سرقت و رد مال از سوی دادگاههای کیفری محکوم به قطع عضو شدند حکمشان در زندان تهران بزرگ به اجرا در خواهد آمد. اجرای حکم قطع دست این افراد در حالی است که چند روز پیش نیز انگشتان دست چند تن از زندانیان جرائم سرقت نیز در این زندان به اجرا در آمده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, اجرای حکم قطع انگشتان دست این افراد در حالی است که چند روز پیش نیز در زندان تهران بزرگ انگشتان دست دیگر متهمان به سرقت و رد مال که با استناد به قانون مجازات اسلامی به قطع انگشتان دست محکوم شده بودند اجرا شده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت, اکثر افرادی که در معرض اجرای حکم قطع انگشتان دست هستند در تیپ یک زندان تهران بزرگ «فشافویه» بسر میبرند. 

صدور و اجرای احکام قطع عضو توسط مراجع قضائی در  ایران با استناد به ماده ۱۹۸ از قانون مجازات اسلامی برای متهمین به جرائم سرقت صادر و به اجراء در می آید. سازمانهای مدافع حقوق بشر و شورای حقوق بشر به دفعات حکومت جمهوری اسلامی را بدلیل صدور و اجرای اینگونه احکام شنیع که مغایر با اصول حقوق بشر و کرامت انسانی افراد است مورد بازخواست قرار دادند. 

در ماده یک از کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ در تعریف جامع شکنجه را هر عمل عمدي که بر اثر آن درد يا رنج شديد جسمي يا روحي عليه فردي به منظور کسب اطلاعات يا گرفتن اقرار از او و يا شخص سوم اعمال مي‌شود و یا  مجازات فردی به عنوان عملی که او يا شخص سوم انجام داده است و يا احتمال مي رود که انجام دهد، با تهديد و اجبار و بر مبناي تبعيض از هر نوع و هنگامي که وارد شدن اين درد و رنج و يا به تحريک و ترغيب و يا با رضايت و عدم مخالفت مامور دولتي و يا هر صاحب مقام ديگر انجام گيرد، شکنجه تلقي مي شود.

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, صدور و اجرای احکام قطع عضو توسط مراجع قضائی در ایران از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مرود رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: