•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت روزبه پیری به حبس تعزیری/ سند

0
184

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی, با صدور دادنامه ای روزبه پیری, شهروند ساکن تبریز و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سال گذشته را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱ خردادماه ۱۳۹۹, روزبه پیری, شهروند ساکن تبریز و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست صمد حضرتی و مستشاری محمدحسین دانشمند ملکی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد. 

روزبه پیری, پیش از این در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت اتهام “فعالیت فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, روزبه پیری, شهروندان ساکن تبریز که در جریان تظاهرات اعتراضی آبان ماه سالجاری از سوی ماموران اطلاعات سپاه عاشورا در تبریز بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

روزبه پیری, در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه برادری یاشار پیری پس از انتقال به شعبه ۱۶ دادیاری و دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست بازپرس “رضا ابهری نژاد”, با صدور کیفرخواستی, هر یک با ۵ اتهام “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی کشور”, “عضویت در دسته‌ها و گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام”, “اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف ایجاد هیاهو و جنجال با حضور در تجمعات اعتراضی در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸” و “تمرد به مأمور دولت در حین انجام وظیفه”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸,روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, جهت انجام مراحل بازجوئی از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز, به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان منتقل شده بودند. “روزبه” و “یاشار پیری” پیش از این در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۸ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده بودند ولی مجددا در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸ برای بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸,  به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

 ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “روزبه پیری به همراه برادرش یاشار پیری, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه تبریز به ترتیب به محل کار این شهروندان و سپس منازل مسکونی این افراد پس از تفتیش محل کسب و منازل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد و پس از آن تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای کشور آغاز شد که همزمان با شکل گیری تجمعات اعتراضی گسترده و در پی آن استفاده نیروهای امنیتی از گلوله های جنگی و سلاح گرم بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند. نکته حائز اهمیت آمار ارائه شده از کشته شدگان می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به گردش آزاد اطلاعات در کشور تعداد کشته شدگان در این تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد. 

افزایش قیمت بنزین در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

 علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک زبانفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ترک آذربایجانیقاضی صمدحضرتیمحمدحسین دانشمندمحمدحسین دانشمند ملکینقض حقوق بشر در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانwnآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸استان آذربایجان شرقیاعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه تجدید نظردادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقیدادگاه تجدیدنظرروزبه پیریروزبه پیری فعال ملی مدنیروزبه پیری فعال ترکروزبه پیری فعال ترک آذریروزبه پیری فعال ترک آذربایجانیروزبه پیری شهروند ترکشهروندان آذری در ایرانشهروندان اذریشهروندان ترک در ایرانصمد حضرتیصمدحضرتیصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: