•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

احکام اعدام ۶ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۶ زندانی با جرائم موادمخدر در زندان عادل آباد شیراز مرکز استان فارس اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، هاشم محمودزاده، یوسف علی چالانی، عباس فتحعلیان و حیدر رمضانی و سحرگاه دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، دو زندانی دیگر با هویت نامشخص، متهم به جرائم موادمخدر در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.‌

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”هاشم محمود زاده از ۴ سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. یوسف علی چالانی نیز اهل کازرون بود و با همین اتهام به اعدام محکوم شده بود. عباس فتحعلیان نیز اهل شیراز بود و از حدود ۳ سال پیش به اتهام مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

همچنین سحرگاه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۱، با توجه به اجرای احکام اعدام ۲زندانی دیگر با هویت نامشخص فقط جرائم آنها مرتبط با موادمخدر احراز شده اما از نام و نام حانوادگی آنها اطلاعی در دسترس نیست.

اجرای احکام اعدام این ۶ زندانی تاکنون توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.