•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۱۱ تَن از شهروندان از جمله ۷ دانشجوی معترض

0
168

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در بیرجند، تبریز، تهران، مشهد، کرمانشاه و کرمان، ۱۱ تن از شهروندان از جمله ۷ تن از دانشجویان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پوریا عبدالهی، علی رمضانی، بهرام یعقوبی، علیرضا آزاد، امیرعلی امامی، محمدمهدی محمدی، آناهیتا هاشمی پور، سهراب خجسته، محسن خانمحمدی نفری، حسین عزیزنصری و یحیی پاشتیک پور، یازده تن از شهروندان در استانهای کرمان، تهران، خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و استان خراسان جنوبی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌ همچنین، مائده دلبری، دانشجوی بازداست سده دانشگاه الزهرا تهران پس از ۱۲ روز در تماسی کوتاه با خانواده خود اعلام کرد که در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد.

یک منبع مطلع در خصوص یپبازداشت بهرام یعقوبی، عضو کانون صنفی معلمان استان آذربایجان شرقی به حقوق بشر در ایران گفت:”روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، بهرام یعقوبی، فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهر تبریز، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی او از قبیل گوشی تلفن همراه و کامپیوتر، بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شد. از دلایل این بازداشت و اتهامات بهرام یعقوبی اطلاعی در دسترس نیست.”

همچنین، کانال تلگرامی دانشجویان متحد اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، امیرعلی امامی، پوریا عبدالهی – دانشجوی مهندسی کامپیوتر و علی رمضانی – دانشجوی مهندسی معدن، سه دانشجوی دانشگاه بیرجند در استان خراسان جنوبی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

از سوی دیگر، صبح سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، آناهیتا هاشمی پور، دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی دانشگاه تهران، در مقابل درب خوابگاه این دانشکده توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، شورای صنفی دانشجویان کشور نیز اعلام کرد؛ در ساعات پایانی سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، علیرضا آزاد و محمدمهدی محمدی، دانشجویان رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شدند.‌

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱، یحیی پاشتیک پور، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته هنر دانشگاه شهید باهنر کرمان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این دانشجوی بازداشت شده سابقه بیماری دارد و افزایش فشارهای روحی و عصبی منجر به خطر افتادن جانش می شود.

اما طی روزهای اخیر، حسین عزیزنصری و سهراب خجسته – شهروند ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی و همچنین محسن خان محمدی نفری – ساکن استان کرمانشاه، در جریان اعتراضات سراسری در این‌ ۲ شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌ از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، کانال تلگرامی دانشجویان متحد در خصوص آخرین وضعیت مائده دلبری دانشجوی بازداشتی و محبوس در زندان اوین اعلام کرد:”بنا به اطلاع خانواده مائده دلبری، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مهندسی صنایع و دبیر پیشین مجمع اسلامی دانشگاه الزهرا تهران، وی در تماسی کوتاه اعلام کرده که در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برد.”

لازم به ذکر است، مائده دلبری، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از آن زمان تا تاریخ ۱۲ مهر ماه از حق تماس و ارتباط با خانواده خود محروم بود و خانواده وی از وضعیت وی بطور کامل در بی خبری مطلق بسر می بردند.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱، به مجموعه اعتراضاتی گفته می شود که از تاریخ اعلام خبر جان باختن مهسا امینی و در واکنش به عمل کرد گشت ارشاد و مخالفت شهروندان با گسترش ارعاب و تهدید و سرکوب بر علیه زنان و دختران در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیمائده دلبریمائده دلبری فعال دانشجوییمحمدمهدی محمدیمحسن خان محمدی نفریمحسن خانمحمدی نفرینقض حقوق بشر ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانیحیی پاشتیک پورکرمانکرمانشاهپوریا عبدالهیآناهیتا هاشمی پورآذربایجان شرقیآذربایجانشرقیامیرعلی امامیاحضار و بازداشت دانشجویاناستان کرمان،استان کرمانشاهاستان تهراناستان خراسان جنوبیاعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بهرام یعقوبیبازداشتبازداشت دانشجوبازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تهرانتجمعات سراسریتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱حقوق بشر ایران،حقوق بشر،حسین عزیزنصریخراسان جنوبیخراسان رضویسهراب خجستهسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب اعتراضاتسرکوب اعتراضات مدنیسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشهریور ماه ۱۴۰۱شهریور ۱۴۰۱شهریورماه ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱علی رمضانیعلیرضا آزادعلیرضاآزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.