•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت ۴ فعال ملی مدنی در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۸ سال تبعید

0
849

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران, به ریاست قاضی بابائی, که پیش از این  اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافیِ نادارلی, چهار تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر « اکبرآباد » را در مرحله تجدید نظر خواهی مورد محاکمه قرار داده بود در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۸ سال تبعید محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸, اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافیِ نادارلی, چهار تن از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر « اکبرآباد », در سال ۱۳۹۲, که پیش از این توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه “زنجانی”, از بابت رسیدگی به اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید در شهرهای مختلف کشور محکوم شدند. این فعالان ملی مدنی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان, در مجموع به تحمل ۴۵ سال حبس تعزیری و همچنین ۸ سال تبعید محکوم شده بودند. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران, علیرضا فرشی، به تحمل  ۲سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در باغ‌ملک از توابع استان خوزستان, اکبر آزاد, دیگر متهم این پرونده به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام, بهنام شیخی, هم به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و حمید منافیِ نادارلی, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شدند و این حکم روز جاری به محمد فقیهی, وکیل مدافع این افراد از سوی دادگاه تجدید نظر ابلاغ شد. 

لازم به ذکر است؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعالان ملی مدنی روز دوشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی بابائی و مستشار دادگاه “زنجانی”, به همراه محمد فقیهی, وکیل مدافع متهمان این پرونده از بابت رسیدگی مجدد به اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, در مرحله تجدید نظر خواهی برگزار شده بود. 

حائز اهمیت است؛ علیرضا فرشی, یکی از ۴ متهم این پرونده از بابت پرونده ای جدید در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران لباس شخصی به محل کار وی بازداشت شد و همچنان در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برد. 

 در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی با مضمون “چهار تن از فعالان ملی مدنی مورد محاکمه قرار خواهند گرفت”, برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و “حمید منافیِ نادارلی”, چهار تن از فعالان ملی مدنی به همراه “محمدرضا فقیهی”, وکیل مدافع این افراد را اطلاع رسانی کرده بود. 

این افراد در اسفند ماه سال ۱۳۹۲, در نسیم شهر « اکبرآباد », توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستان از بابت اتهام “مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور”, مورد محاکمه قرار گفته بودند و به تحمل حبس تعزیری و تبعید محکوم شده بودند. در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده است. شرکت در مراسم های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای۱۳۹۳ و۱۳۹۴،ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند. دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده بود.

براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران در مرحله بدوی؛ “علیرضا فرشی”، ۱۵ سال زندان و دو سال اقامت اجباری در باغ‌ملک از توابع استان خوزستان, “اکبر آزاد” دیگر متهم این پرونده به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام, “بهنام شیخی” هم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان و”حمید منافیِ نادارلی”  به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند. 

لازم به ذکر است؛ “سیامک میرزایی”,  نیز در ارتباط با این پرونده توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستان به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید به شهرستان قائن تقلیل پیدا کرد. “سیامک میرزائی”, که هم‌اکنون پس از اتمام دوران حبس خود جهت سپری کردن دوران تبعید به شهرستان قائن منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۲ تیرماه ۱۳۹۸، علیرضا فرشی، فعال ملی مدنی, حسب پیام کوتاه دریافتی از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران احضار شده بود که این جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شده بود. 

در متن حکم صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان، قاضی دادگاه فهرستی طولانی از فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیرضا فرشی, یکی از ۴ متهم این پرونده که از جمله موارد زیر را به عنوان استناد خود برای صدور این حکم را لحاظ کرده بود:

“شرکت در مراسم های خصوصی بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در سالهای۱۳۹۳ و۱۳۹۴،ارتباط با فعالان شهرهای مختلف برای سازماندهی مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری و راه‌اندازی یک دادخواست آنلاین که از مقامات ‌می‌خواهد زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری را فراهم کنند”.

“دادگاه همچنین نقش علیرضا فرشی دیزج در ارسال نامه‌ای به دبیرکل یونسکو در تهران و درخواست کمک از این نهاد برای کسب مجوز برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زبانی مادری در تهران را مجرمانه تلقی کرده بود”.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲ اسفندماه سال ۱۳۹۲, علاوه بر نسیم شهر « اکبرآباد », در چندین شهر دیگر در مناطق شمال غربی کشور مراسمی به مناسبت روز جهانی زبان مادری برگزار شد که در جریان این مراسم در پی یورش ماموران امنیتی جمعیتی بالغ بر ۸۰ نفر بازداشت شدند. از میان این تعداد افراد تمامی شهروندان بازداشت شده در شهرستان اهر توسط دادگاه حکم برائت گرفتند. 

 همچنین بازداشت شدگان نسیم شهر « اکبرآباد », نیز بجز “اکبر آزاد”، “علیرضا فرشی”، “بهنام شیخی” و بعدهای “حمید منافیِ نادارلی”, نیز به آنها اضافه شد و جملگی این افراد صرفا میهمان و شرکت کننده در آن مراسم بودند بقیه پس از  اتمام مراحل بازجویی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقاضی باباییقاضی بابائیقاضی زنجانیمحمد فقیهیمحمدفقیهیمحاکمهمحاکمه فعالان ملی مدنیمراسم جهانی زبان مادریمراسم روز جهانی زبان مادریمستشار شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانمشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشورنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان ترک زبان در ایراننسیم شهراکبر آزاداکبرآباد شهرستان شهریاراکبرآزادبهنام شیخیبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شدگان روز جهانی کارگربازداشت علیرضا فرشیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحمید منافیحمید منافی نادارلیحبس تعزیریدادگاه انقلابروز جهانی زبان مادریزبان مادریسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب بهارستانشعبه ۵۴شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهرانشعبه۵۴ دادگاه تجدیدنظرصدورحکمعلیرضا فرشیعلیرضا فرشی فعال تر آذربایجانیعلیرضا فرشی فعال ترکعلیرضا فرشی فعال ترک آذریعلیرضا فرشی فعال ترک آذربایجانیعلیرضا فرشی یئکانلیعلیرضا فرشی دیزجعلیرضا فرشی دیزج فعال ملی مدنی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: