•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

انتقال حمزه درویش, زندانی عقیدتی به دادسرای امنیت و تشکیل جلسه بازپرسی

0
429

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج, پس از اعزام به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران جهت حضور در جلسه بازپرسی توسط “حاج مرادی”, بازپرس شعبه مذکور تحت بازپرسی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج, که پیش از این از سوی شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », از بابت پرونده ای که اخیرا با شکایت الله کرم عزیزی و محمدی, رئیس حفاظت اطلاعات زندان رجائی شهر کرج با عناوین حقوقی اتهامات “نشر اکاذیب” و “تشویش اذهان عمومی” بر علیه این زندانی عقیدتی تشکیل شد از بابت اتهامات مذکور به ریاست بازپرس “حاجی مرادی”, مورد بازپرسی قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “حمزه درویش زندانی سیاسی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج روز شنبه مورخه ۲۲ دی ماه به شعبه ۴ واحد بازپرسی دادسرای اوین فراخوانده شد و دفاعیات خود را از بابت ۲ اتهام “نشر اکاذیب” و “تشویش اذهان عمومی” توسط حاجی مرادی بازپرس شعبه مذکور مورد بازپرسی قرار گرفت. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “این بازپرسی در راستای پرونده ای که توسط الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر و همچنین محمدی رئیس حفاظت این زندان تشکیل شده بود برگزار شد”.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج, در پی احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون این زندان با دستبند و پابند و همزمان با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. از میزان آسیب دیدگی و وضعیت سلامتی این زندانی عقیدتی اطلاع دقیقی در دست نیست و همین امر باعث نگرانی شدید خانواده و نزدیکان این زندانی عقیدتی شده است. ضرب و شتم و انتقال “حمزه درویش”, به سلول انفرادی از بابت شکایت وی از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای این زندانی عقیدتی سنی مذهب و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود صورت گرفت. 

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, در حالی که ۱۹ روز را در سلول انفرادی به صورت تنبهی و بدون دسترسی به امکاناتی از قبیل پتو, لباس گرم و غذای مناسب با توجه به سرمای شدید هوا در فصل زمستان سپری کرده بود به اندرزگاه محل اقامتش در زندان رجائی شهر بازگردانده شد. علیرغم بازگرداندن این زندانی عقیدتی به بند عمومی زندان رجائی شهر اما با توجه به محرومیت وی از دسترسی به وسائل گرما زا از قبیل پتو و یا لباس گرم در زمانی که در سلول انفرادی بود همین مساله باعث بروز ناراحتی در وی از ناحیه کلیه شده است و نیاز مبرم به اعزام برای مرکز درمانی تخصصی دارد. 

بازگرداندن حمزه درویش, به اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حالی صورت گرفت که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, تداوم نگهداری این زندانی عقیدتی در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج در وضعیت بسیار بد را اطلاع رسانی کرده بود. 

در گزارش روز گذشته همچنین یک منبع نزدیک به حمزه درویش, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “پدر حمزه درویش در پی تماسهای مکرر با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر و پیگیری وضعیت فرزندش در نهایت از وی خواسته شد که جهت اطلاع از حال فرزندش به زندان رجایی شهر مراجعه کند و با رئیس زندان ملاقات کند که متاسفانه با وجود طی کردن مسافت طولانی “از شهرستان تالش به تهران” جهت ملاقات با او راهی زندان رجایی شهر شده بود که متاسفانه اجازه ملاقات با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر به وی داده نشد و پس از تاکیدهای فراوان از سوی وی “سیگارودی”, رئیس این زندان موافقت کرده بود که با وی ملاقات کند”. همچنین “پدر حمزه درویش به ناچار برای اینکه بتواند از وضعیت پسرش و نجات او کاری بکند به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین مراجعه کرده بود و پس از صحبت با “محمد برائه”, رئیس شعبه ۱ اجرای احکام کیفری به وی گفته شده بود که انتقال فرزندش به سلول انفرادی بنا بر تصمیم مسئولان زندان رجائی شهر بوده است”. 

“حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, با مضمون “قتل خاموش در زندان رجائی شهر کرج”, به مسائل و مشکلاتی که از زمان انتصاب “الله کرم عزیزی”, رئیس جدید زندان رجائی شهر کرج که پس از انفصال “غلامرضا ضیایی”, از سمت ریاست زندان رجائی شهر کرج وی بعنوان رئیس جدید در این زندان کار خود را آغاز کرد اشاره کرده است. این زندانی عقیدتی در بخشی از این نامه به نصب و راه اندازی دستگاه « جمر » یا خط شکن برای کور کردن سیگنالهای دیتا و موبایل را بطور کامل شرح داده بود. 

پیرامون استفاده از دستگاه جمر یا خط شکن که برای کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا از آن استفاده می شود حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که ۳ ماه از نصب این دستگاه در زندان رجائی شهر گذشته بود گزارشی را به نقل از یک منبع مطلع به تفسیر منتشر کرده بود. 

در آن گزارش اشاره شده بود که در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان‌پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص‌الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

همچنین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب, بطور ناگهانی و به روشی خشونت آمیز با اجبار و تهدید از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج, به زندان لاکان در شهر رشت منتقل شده بود و پس از ورود به بند قرنطینه زندان لاکان در پی اعلام اعتصاب غذا و اعلام اینکه نامه در خواست انتقال وی به آن زندان جعلی بوده و این زندانی عقیدتی از آن مطلع نبوده خواستار بازگشت به زندان رجائی شهر کرج شد و پس از چند روز اعتصاب غذا مجددا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در طول ۳ سال اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسئولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفت. 

حمزه درویش,  زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پر ابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند و در حال حاضر در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد.

وی بار ها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد می‌شود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

برچسب هانقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننامه زندانی عقیدتینشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت اهل تسنناقلیت اهل سنتاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیانتقال حمزه درویشاهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناتهام نشر اکاذیباحضار به جلسه بازپرسیبیانیه حمزه درویشبازپرسبازپرس حاجی مرادیبازپرس شعبه ۴ بازپرسی زندان اوینجلسه بازپرسیجلسه تفهیم اتهامحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحمزه دوریشحمزه درویشحمزه درویش زندانیحمزه درویش زندانی سنی مذهبحمزه درویش زندانی سیاسیحمزه درویش زندانی عقیدتیحاج مرادیزندانی سنی مذهبزندانی سنی مذهبیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی حمزه درویشزندانی عقیدتی سنی مذهبزندانی عقیدتی سنی مذهبیزندانیان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۴ بازپرسیشعبه ۴ بازپرسی زندان اوینضرب و شتم حمزه دوریش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: