•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

کارگران در بازداشت نیشکر هفت تپه اعتصاب غذا کردند

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، یوسف بهمنی، مسعود حیوری، حمیدممبینی و ابراهیم عباسی منجزی، چهار کارگر بازداشت شده نیشکر هفت تپه اعلام اعتصاب غذا کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، ابراهیم عباسی منجزی، یوسف بهمنی، مسعود حیوری و حمید ممبینی، چهار کارگر بازداشت شده نیشکر هفت تپه، محبوس در زندان شهرستان دزفول اعلام اعتصاب غذا کردند. این کارگران از تاریخ ۸ آبان ماه سالجاری در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند. 

براساس اعلام سنیدکای کارگران نیشکر هفت تپه: “طی تماسی که این کارگران از زندان دزفول با خانواده های خود داشتند در اعتراض به به تداوم بازداشت شان اعلام اعتصاب غذای خود را به آنها اعلام کردند.”

در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، مسعود حیوری، یوسف بهمنی، حمید ممبینی و ابراهیم عباسی منجزی، از بازداشتگاه اداره آگاهی شهرستان شوش به زندان شهرستان دزفول منتقل شدند.

این فعالان کارگری در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام تجمع اعتراضی صنفی که در اعتراض به پرداخت نشدن حق اضافه کاری آنها با همراهی سایر کارگران این واحد تولیدی صنعتی برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

یوسف بهمنی, ابراهیم عباسی منجزی، در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, هم پس از اتمام سی و مین روز تجمع اعتراضی توسط نیروهای امنیتی شهرستان شوش بازداشت و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, با تودیع کفالت آزاد شدند. 

یوسف بهمنی, ابراهیم عباسی منجزی, محمد خنیفر و مسلم چشم خاور, پیش از این در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, با اتهام “اخلال در نظم عمومی”, توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش محاکمه و تبرئه شده بودند. 

در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸؛ یوسف بهمئی, ابراهیم عباسی منجزی, محمود خدایی, ایمان خضری, مسلم چشم خاور و محمد خنیفر, شش تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی”, توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شوش به ریاست “قاضی سراج”, و با حضور فرزانه زیلابی وکیل مدافعشان دفاعیات خود را از بابت اتهام مذکور به دادگاه ارائه کرده بودند. 

در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, چهارده تن از کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی در محل عوارضی خرم آباد توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. کارگران بازداشت شده در تجمعات اعتراضی اخیر جزئی از کارگران نیشکر هفت تپه که در تجمعات اعتراضی اخیر در این کارخانه حاضر شده بودند. 

حقوق بشر در ایران در همان روز با انتشار گزارشی بازداشت یوسف بهمنی را اطلاع رسانی کرده بود. بازداشت یوسف بهمئی در حالی صورت گرفته بود که وی در جریان تجمع اعتراضی کارگران در این کارخانه که در محوطه این کارخانه برگزار شده بود به سخنرانی پرداخته بود از عدم تحقق وعده های مدیران و سایر مسئولان در برآورده نکرده در خواستهای صنفی کارگران در این کارخانه معترض شده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۸, این فعالان کارگری بازداشت شده پس از انتقال به شعبه ۲ دادیاری دادگاه انقلاب شهرستان شوش مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند و در مرحله اول پس از تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه ای به مبالغ ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای این افراد آنها روانه بازداشتگاه شدند. 

در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۸, ابراهیم عباسی منجزی، محمد خنیفر، یوسف بهمئی، ایمان اخضری، محمود خدایی، مسلم چشم خاور، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شدند. برای آزادی ابراهیم عباسی منجزی ۷۰ میلیون تومان , مسلم چشم خاور ۷۰ میلیون تومان, محمود خدایی ۵۰ میلیون تومان, ایمان اخضری ۶۰ میلیون تومان, یوسف بهمئی، ۸۰ میلیون تومان و محمد خنیفر، ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه تودیع شد. 

شرکت کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی ‌سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد و پس از آن با توجه به عدم تخصص لازم در مدیریت این مجتمع تولیدی صنعتی مشکلات صنفی و اقتصادی کارگران این مجتمع صنعتی روندی افزایشی به خود گرفت.

حدود ۴۰۰۰ کارگر، به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر تاکید شده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هااعتصاب غذااعتصاب غذای خشککارگران در ایرانکارگراننیشکر هفت تپهاعتصاب غذای اعتراضیشرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهسندیکای کارگری نیشکر هفت تپهمجتمع نیشکر هفت تپهاعتصابمجتمع کشت و صنعت هفت تپهکارگران ایرانکارگران پیمانکاری بخش کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپهبازداشت کارگرانسرکوب کارگرانتجمعات اعتراضی کارگرانسرکوب کارگران در ایراناعتصاب غذای ترتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانسندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهبازداشت کارگران در ایرانسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهکارگران نیشکرمتجمع نیشکر هفت تپهتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهکارگر نیشکر هفت تپهکارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهشرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپههفت تپهکشت و صنعت نیشکر هفت تپهرئیس سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهکارگران هفت تپهاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانسرکوب کارگران ایرانتجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهاعتصاب غذای زندانیان سیاسیمطالبات مزدی کارگران در ایرانکارگران مجتمع نیشکر هفت تپهمجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپهیوسف بهمنیبازداشت یوسف بهمنیابراهیم عباسیابراهیم عباسی منجزیبازداشت کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهبازداشت ابراهیم عباسییوسف بهمنی کارگر هفت تپهسرکوب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهبازداشت کارگران شهرداری کوت عبدالهبازداشت کارگران هفت تپهسرکوب کارگران نیشکر هفت تپهکارگران نیشکر هفت تپه در ایرانکارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپهمجتمع کشت و صنعت نیشکرمطالبات کارگران ایرانیوسف بهمئی کارگر نیشکر هفت تپهمعوقات مزدی کارگراناعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایرانکارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکرواحد نقلیه کشت و صنعت نیشکر هفت تپهکشت و صنعت نیشکرمعوقات مزدی کارگران ایرانبازداشت کارگران ایرانیوسف بهمنی بازداشتیوسف بهمنی کارگر نیشکر هفت تپهبازداشت ابراهیم عباسی منجزیابراهیم عباسی منجزی فعال کارگریکارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپهکشت و صنعت نیشکر در هفت تپهمزارع کشت و صنعت نیشکر هفت تپهحمیدممبینیبازداشت حمیدممبینیبازداشت مسعودحیوریمسعودحیوریمسعود حیوریبازداشت مسعود حیوریفعال کارگری یوسف بهمنیکارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: